Za sblížení dal Havel řády

  • 58
Český prezident na poslední návštěvě Německa rozdával řády. Pět státních vyznamenání dostali lidé, kteří se podle Václava Havla zasloužili o sbližování Čechů a Němců. Nejvyšší, Řád Bílého lva I. třídy, obdržel prezident z let 1984-1994 Richard von Weizsäcker. První cesta českého prezidenta vedla do kancléřství, kde státníka uvítal šéf vlády Gerhard Schröder a ministr zahraničí Joschka Fischer.

Havel rozdával řády
Oceněna byla i místopředsedkyně Spolkového sněmu Antje Vollmerová ze strany Zelených. Dostala Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy.

Prezident rozdal i tři Medaile Za zásluhy, a to Karlu Brožíkovi, Johanně von Herzogenbergové a Herbertu Wernerovi.

Brožík - emigrant z Československa - se zasazoval o odškodnění obětí nacismu. Von Herzogenbergová byla po válce vysídlena do Bavorska. Roku 1952 se stala ředitelkou sudetoněmeckého Spolku Adalberta Stiftera v Mnichově. Po roce 1990 se zapojila do procesu smíření obou zemí.

Rovněž odsunutý Werner byl poslancem Spolkového sněmu za CDU a předsedal sudetoněmecké křesťanské Ackermannově obci. Ta podpořila mezistátní smlouvu z roku 1992.

Po přijetí deklarace z roku 1997 se stal spolupředsedou sekretariátu Česko-německého fondu budoucnosti sídlícího v Praze. Ceremonie se konala v budově českého velvyslanectví.

Schröder: Havel je velký Evropan
Hned po příletu do německé metropole se Havel zastavil v kancléřství, kde se soukromě setkal se šéfem spolkové vlády Gerhardem Schröderem, který o setkání požádal, a ministrem zahraničí Joschkou Fischerem.

Před novináři kancléř prezidenta uvítal jako "velkého Evropana" a muže, který ovlivnil dějiny a udělal mnoho pro Evropu.

Česko-německé vztahy označil za dobré. Václav Havel odpověděl: "Považuji za velký dar osudu to, že jsem se mohl účastnit těch velkých převratných dějů a že jsem mohl sledovat sjednocování Německa a Evropy." Také on považuje vzájemné vztahy za velmi dobré.

Havlova návštěva Německa
Do Německa, kam Havel jezdil za dob svého prezidentování nejčastěji, zavítal už poosmnácté.

Do Berlína ho spolu s chotí Dagmar pozval jeho německý protějšek Johannes Rau. "Havel je přítelem Německa a patří mezi lidi, jimž se v Německu pozorně naslouchá," uvedl Rau.

Ten pořádá na Havlovu počest v pátek večer v zámku Bellevue slavnostní večeři. Pozváno je na sedmdesát osobností německé politiky, hospodářství, vědy a kultury, které mají zvláštní vztah k Česku i Havlovi samotnému.

Německý prezident tvrdí, že tak chce poděkovat člověku, který podle něj "vystavěl mosty".

Dosavadní prezidentské cesty
Prezident Havel navštívil během třinácti let 59 zemí. Sedmnáctkrát zavítal do Německa, čtrnáctkrát do Spojených států a Francie. Na zahraničních cestách strávil celkem 391 dnů.

Těsně před odchodem z funkce navštíví Havel ještě Slovensko. To bylo také první zemí, kam odjel po zvolení prezidentem samostatné České republiky.

Prezident Václav Havel a německý kancléř Gerhard Schröder (vpravo) předstoupili po svém setkání v Berlíně před novináře, 17. ledna 2003

Prezident Václav Havel a německý kancléř Gerhard Schröder (vpravo) předstoupili po svém setkání v Berlíně před novináře, 17. ledna 2003

Prezident Václav Havel spolu s maželkou Dagmar se chystá nastoupit do letadla před cestou do Německa, 17. ledna 2003

Prezident Václav Havel a německý kancléř Gerhard Schröder (vpravo) předstoupili po svém setkání v Berlíně před novináře, 17. ledna 2003

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video