Na klid v ulicích Urumči stále dohlížejí ozbrojené složky (13. července 2009)

Na klid v ulicích Urumči stále dohlížejí ozbrojené složky (13. července 2009) | foto: Reuters

Za rozhovor s cizinci dostal ujgurský novinář patnáct let žaláře

  • 6
Na patnáct let za mříže poslal čínský soud ujgurského novináře za údajné ohrožení bezpečnosti státu. Dopustil se ho prý tím, že hovořil se zahraničními novináři, informoval podle agentury Reuters jeho zaměstnavatel.

Administrátor internetového portálu Uighurbiz.net Gheyret Niyaz se tak připojil k řadě dalších novinářů, blogerů a správců internetových sítí, které policie pozatýkala v západočínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang po krvavých nepokojích z loňského července.

Muž u soudu přiznal, že poskytl několik rozhovorů cizím novinářům. Zdůrazňoval ale, že neměl žádné špatné úmysly, dělal zkrátka "jen to, co by občan nebo reportér měl dělat". Niyaz se prý ještě může proti rozsudku odvolat. Jestli mu to bude něco platné, není jisté.

Je to nezvykle vysoký trest pro někoho, kdo není nijak mediálně známý, míní agentura Reuters. Ujgur ani nečelil žádným obviněním ze separatismu nebo násilného extremismu jako mnoho jiných. Když byl například loni o Vánocích odsouzen známý disident Liou Siao-po na jedenáct let, označily to organizace pro lidská práva za tvrdý rozsudek. Gheyret Niyaz dostal ještě o čtyři roky víc.

Nepokoje v provinční metropoli Urumči vyvolali loni původní obyvatelé oblasti, Ujgurové, kteří vyšli do ulic a začali napadat etnické Číňany (Chany). Ti si pak později naopak začali vyřizovat účty s Ujgury, na které udeřila i policie. Při střetech bylo zabito na dvě stě lidí a dalších asi 1 700 utrpělo zranění. (o nepokojích čtěte zde)

UJGUŘI

Napětí v provincii Sin-ťiang panuje již řadu let. Někteří asi z osmi milionů tamních Ujgurů se chtějí od Číny odtrhnout. Jsou nespokojení se sílícím vlivem Chanů (etnických Číňanů) na území, které považují za své. Ujgurové jsou původními obyvateli Sin-ťiangu, jde převážně o muslimy. Protestují proti kontrole a potlačování své kultury a náboženství ze strany čínské vládnoucí komunistické strany.

V provincii Sin-Ťiang žije 45 procent Ujgurů a 40 procent Chanů. Číňané kontrolují oblast nepřetržitě od roku 1949, kdy zlikvidovali krátkou existenci státu Východní Turkestán. Občasné střety se objevují od roku 1991. Doposud nejkrvavější byl ten ze 4. srpna 2008, kdy ujgurští povstalci zabili 16 čínských policistů.

zdroj: BBC

Ujgurksá oblat, Čína

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video