Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za prvními českými knížaty

  10:36aktualizováno  10:36
Praha - Zdařilý výlet do okolí hlavního města nemusí být příliš fyzicky náročný, zato by neměl postrádat řadu zážitků. Trasu, kterou tentokrát doporučujeme, může celá rodina i s dětmi zvládnout i na kole - namáhavý výstup nás totiž čeká pouze jeden, a to nepříliš dlouhý. Pohybovat se opět budeme kolem toku Vltavy pod Prahou, po kolejích tentokrát pojedeme tam i zpět jen o něco déle než čtvrt hodiny.

Z Masarykova nádraží jede vlak do Roztok na trati ve směru do Kralup nad Vltavou necelých dvacet minut. Kdeže ty dávné časy jsou, kdy tradiční vejšlap pražské rodinky odstartoval na louce u řeky a pochodovalo se zpátky do města. My se však vydáme zcela opačným směrem.

SPOJENÍ: Tam - vlakem, odjezd z Masarykova nádraží v 8.48, z nádraží Bubeneč v 8.56, příjezd do Roztok v 9.03 hodin. Zpět - vlakem, odjezd z Roztok v 17.36, příjezd na Masarykovo nádraží v 17.54 hodin.
KILOMETRY: Roztoky 0, Levý Hradec 3,5, Žalov 1,5, Řež 2, Husinec 3, přívoz Klecánky 3, Roztoky 2, celkem 15 km.
MAPY: Okolí Prahy-západ, Podřipsko (edice KČT čísla 36 a 9, měřítko 1:50 000)
OBČERSTVENÍ: Řež - restaurace, Husinec - hostinec, Klecánky - bufet, restaurace, Roztoky - zámecká restaurace.
Zelená značka nás od rozcestníku u nádraží povede napravo ven z Roztok po proudu Vltavy. Nejprve podejdeme trať blíž k vodě, abychom přibližně po třech kilometrech opět nechali trať za sebou. Po cestě překročíme Žalovský potok a odbočíme po zelené napravo, kde začíná už zmíněné stoupání. Trocha námahy však rozhodně stojí za to, neboť na vrcholku kopce staneme v místech, kudy šly dějiny kmene Čechů.

Národní kulturní památka Levý Hradec byla v 9. století - v takzvané střední době hradištní - důležitým sídlem prvních českých knížat. Místo však bylo osídleno již dlouho předtím. Pravděpodobně v roce 874 tam Bořivoj založil první kostel v Čechách, který byl zasvěcen svatému Klimentovi. Na Levém Hradci byl svatý Vojtěch, který v roce 997 zemřel násilnou smrtí, zvolen druhým pražským biskupem.

V roce 1684 dostal kostel, pod jehož podlahou jsou základy zpřístupněné románské rotundy, barokní podobu. Obejdeme-li loď kostelního hřbitova, naskytne se nám nevšední panoramatický pohled na Vltavu a okolní skalnaté stráně. Kdo se chce seznámit blíže s historií Levého Hradce a archeologickými výzkumy, které tam až osud byly uskutečněny, přečte si vše na rozměrných panelech na prostranství před kostelem, které se nazývá Levohradecké náměstí.

Po zelené značce pak sestoupíme nebo opatrně sjedeme dolů k řece. Na některém z dalších vyhlídkových míst si můžeme odpočinout a občerstvit se. Z idylické osady Žalov dojdeme pěšinou podél železniční trati na okraj Úholiček, kde končí zelená značka. Neznačenou cestou budeme pokračovat těsně kolem vody až k lávce přes Vltavu, přes níž se dostaneme na okraj Řeže. Modrá značka nás povede nejprve kolem Ústavu jaderného výzkumu a pak dál mezi domky a zahrádkami, aby se později přimkla k řece, kterou budeme sledovat proti proudu.

V malebné a částečně také rekreační obci Husinec narazíme na dálkovou červenou značku, jež vede z Řípu do Prahy. Určitě nás zaujme obří velkolom i mohutné zdymadlo v Klecánkách. Tamní přívoz Klecánky - Roztoky je jedním z posledních v okolí Prahy, další je ještě o kus dál po proudu v Libčicích nad Vltavou. Za plavbu přes řeku je nutné zaplatit, výraznou slevu mají jen místní obyvatelé Klecan.

Dospělým účtuje převozník dvanáct korun, dětem nad šest let osm korun, cyklista s kolem zaplatí patnáct korun. Na druhém břehu se poohlédneme po další značce, tentokrát žluté, která nás povede klidnou údolní částí Roztok nazpět k železniční stanici.

Po cestě by bylo chybou nechat si ujít prohlídku Středočeského muzea v roztockém zámku, který má neobvyklý půdorys - jde o pětiúhelník se zaoblenými rohy. Původně - ve 13. století - to byla věžová tvrz. Ta se v období gotiky začala měnit v tvrzový palác a nakonec, po úpravách probíhajících v 17. a 18. století, v pohodlný zámek. Areál postupem let začal pustnout a teprve v šedesátých letech minulého století byl důkladně zrestaurován skupinou nadšenců. Prohlédnout si lze například síň malířky Zdeňky Braunerové, která v Roztokách bydlela a u níž se scházeli významní umělci. Mezi stálé expozice patří také renezanční svatební síň, salon ve tvaru biedermeieru a archeologická expozice Cesta pravěkem k českému státu. Půvabná je také procházka zámeckým parkem, kde roste řada dřevin a kde je možné usednout na lavičku.

Nicméně Roztoky nejsou jen zámek. Tamní kostel Narození svatého Jana Křtitele vznikl v roce 1867 úpravou bývalé sýpky. Po druhé světové válce tam byl z prostředků Správy spojených národů pro pomoc a obnovu (UNRRA) postaven závod na výrobu penicilinu.

Vlak do Prahy jezdí z Roztok každou hodinu. Cyklisté mohou po zaplacení příslušného poplatku u pokladny naložit kola do vagonu nebo po silnici vedoucí podél řeky dojet do Prahy. Ke konečné stanici metra A Dejvická je to z Roztok osm kilometrů.

PŘÍŠTĚ PŘINESEME: Od kamennného moře k pohanskému obětišti

Kostel na Levém Hradci, pod jehož podlahou je románská rotunda. (17. května 2001)

Pohled na řeku Vlatvu a osadu Husinec od Levého Hradce. (17. května 2001)

Pod lávkou přes Vltavu v Řeži proplouvá rekreační loď. (17. května 2001)

V roztockém zámku má sídlo Středočeské muzeum. (17. května 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...
Prodej vepřína může zhatit malý akcionář, viní firmu z účelových machinací

Vláda v pondělí schválila odkup vepřína v Letech, kde stál za války tábor pro Romy. Do měsíce chtějí politici podepsat s majiteli smlouvu. Jeden z akcionářů...  celý článek

Barokní palácový komplex Belveder v rakouské Vídni
100 POHLEDŮ: Udusanou cestou k pompéznímu paláci Belveder ve Vídni

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Kvůli filmařům, kteří u Lipna točili dva příběhy do seriálu Modrý kód, si...
Filmaři točili u Lipna seriál Modrý kód i s olympijským vítězem Svobodou

Filmový štáb, který točí televizní seriál z lékařského prostředí Modrý kód, vyrazil o víkendu na jih Čech. Jako komparz využil účastníky běžeckého závodu i...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.