Jihokorejské válečné lodě cvičí ve Žlutém moři (10. 11. 2009)

Jihokorejské válečné lodě cvičí ve Žlutém moři (10. 11. 2009) | foto: AP

Za provokaci zaplatíte, vzkázala KLDR Jihokorejcům kvůli námořní přestřelce

  • 40
Úterní námořní střet mezi KLDR a Jižní Korejí ve Žlutém moři vystřídala přestřelka slov. A severokorejský deník Rodong Sinmun nabil ostrými. Do Soulu vzkázal, že Jihokorejci zaplatí za střet "vysokou cenu". Jižního souseda navíc obvinil, že šlo o provokaci. Obě země uvedly do pohotovosti statisícové armády a posílily ostrahu hranice.

Po úterním námořním incidentu lodí u hranice na západním pobřeží, při které zemřel jeden severokorejský námořník a tři utrpěli zranění, čiší z Korejského poloostrova opět chlad.

Oficiální list severokorejského režimu Rodong Sinmun si slovně vyšlápl na jihokorejského souseda. "Podněcovači války, kteří si rádi hrají s ohněm, zaplatí vysokou cenu," vyhrožoval deník.

Bylo to provokace, tvrdí KLDR

Zároveň Soul obvinil, že ve vodách Žlutého moře v žádném případě nešlo o náhodný střet. Námořní provokací prý Jihokorejci chtějí vrátit na Korejský poloostrov atmosféru napětí. List v této souvislosti připomněl, že Pchjongjang v posledních týdnech usiloval o uklidnění situace a snažil se s jihem navázat dialog.

SPORNÁ HRANICE

- Demarkační čára ve Žlutém moři rozděluje korejská mořská teritoria už více než padesát let. Jednotky OSN ji vytyčily po skončení korejské války v roce 1953.

- Od té doby se nedaleko námořní hranice odehrála řada incidentů. Naposledy v říjnu obvinila KLDR, která od roku 1999 usiluje o nové určení hranice, že jihokorejská plavidla opakovaně narušují severokorejské teritoriální vody.

- Vážné případy se na západní námořní hranici staly v letech 1999 a 2002. Před deseti lety kupříkladu potopila jihokorejská loď při přestřelce jedno severokorejské plavidlo.

- V roce 2002 se v blízkosti hranice odehrála dvacetiminutová bitva, při níž na jihokorejské straně zemřelo pět námořníků a na straně KLDR jich padlo třicet. 
                      autor: ČTK

Z porušení námořní hranice se obě strany obvinily navzájem. Podle jihokorejských médií byla severokorejská hlídková loď při střetu těžce poškozena a jeden důstojník na ní zemřel a tři další byli zraněni. Jihokorejská loď neutrpěla větší škody.

Jihokorejští politici usuzují, že KLDR nenechá "porážku" bez odezvy a té se prý můžeme dočkat v nejbližších dnech. V Jižní Koreji je tak ve stavu pohotovosti 680 tisíc mužů ve zbrani.

Námořní hranici střeží čtyři válečné lodě. Manévry spustil i Pchjongjang a do pohotovosti uvedl armádu, která čítá více než milion vojáků.

V napjaté atmosféře by se měl do Pchjongjangu k přímým rozhovorům mezi KLDR a USA vydat speciální Obamův vyslanec Stephen Bosworth.

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová včera uvedla, že se i přes přestřelku na jeho cestě nic nemění. Od jeho návštěvy si Američané slibují nastartování šestistranných rozhovorů od jaderném programu KLDR.

Vyjednávání nebude mít jednoduché. Obě země jsou teoreticky vzato stále ještě ve válce, protože jejich ozbrojený konflikt v letech 1950 až 1953 ukončilo příměří, nikoliv mírová dohoda.

Mapa demilitarizované zóny mezi Severní a Jižní Koreou.

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video