Občanky vydané do konce roku 1996 od Nového roku neplatí.

Občanky vydané do konce roku 1996 od Nového roku neplatí. | foto: Ministerstvo vnitra

Za propadlou občanku hrozí velká pokuta

  • 67
Téměř čtvrt milionu lidí si do konce letošního roku mělo vyměnit občanský průkaz. Doklady, které jsou starší než deset let, už totiž od 1. ledna nebudou platit. Pokud se prokážete neplatnou legitimací, hrozí vám pokuta až deset tisíc korun.

"Kdo výměnu nestihl, tak by měl neprodleně navštívit obecní úřad a nechat si vystavit nový průkaz.
Stačí stará občanka a fotografie, nový průkaz je zdarma," uvedla mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková.

Přestože se úředníci trochu obávali, že lidé nechali výměnu na poslední chvíli, návaly u přepážek se na závěr letošního roku zatím nekonaly. "Nezaznamenali jsme žádné zvláštní fronty," říká Pavlína Holičková z úřadu městské části v Praze 16.

Jen do konce října si o novou občanku požádalo podle ministerstva vnitra 94 tisíc lidí. "Jak to sleduji, dnes už mají novou občanku tři čtvrtiny lidí, kterým končila platnost té starší," dodala Holičková.

Uřady chtějí být shovívavé
Pokud budete mít propadlý občanský průkaz (vydaný do konce roku 1996), hrozí vám při policejní kontrole až desetitisícová pokuta. Peněžitý trest může přijít, i když si přijdete požádat o nový doklad opožděně. "Úřady samozřejmě můžou vybrat pokutu do tisícovky na místě a až 10 tisíc ve správním řízení," upozorňuje úřednice z Prahy 2 Libuše Schwarzová.

Ministerstvo však úředníkům doporučuje, aby byli k opozdilým žadatelům shovívaví. "V tuto chvíli se nepočítá s tím, že dostane pokutu ten, kdo zažádá o občanský průkaz později," říká Masaříková.

Ještě do konce minulého roku platilo deset typů občanských průkazů včetně takzvaných knížek. To bylo podle ministerstva vnitra neúnosné, protože po vstupu do Evropské unie se stal občanský průkaz cestovním dokladem a cizí policisté si s ním nevěděli rady.

Koncem příštího roku pozbývají platnost občanské průkazy vydané do 31. 12. 1998 a pak už budou platit jen legitimace se strojově čitelným kódem.
Starší doklad mohou mít už jen lidé, kteří se narodili před rokem 1936.

Výměna pasů i řidičských průkazů
Také kvůli dalším dokladům budou muset lidé na úřad. Od letošního září už žadatelé dostávají pasy s novým bezpečnostním prvkem - čipem. Od roku 2008 budou čipy obsahovat i záznam otisku prstů.

Ještě horší je to s řidičskými průkazy.  Na konci příštího roku přestane platit kolem dvou milionů oprávnění vydaných před rokem 1994.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video