Za prodej heroinu agentům jdou za mříže

Olomouc - Vrchní soud v Olomouci poslal za prodej téměř kilogramu heroinu do vězení Ukrajince Andreje Škliarova a jeho komplice Jiřího Jíšu. Případ, při jehož řešení hledali soudci oporu ve verdiktech Evropského soudu pro lidská práva, byl jedním z prvních, kdy policie podle nové legislativy nasadila do boje s organizovaným zločinem svoje agenty.

Ukrajinec za nedovolenou výroby a držení drog dostal deset let vězení, jeho český pomocník za pomoc při trestném činu o půldruhého roku méně. Škliarov a Jíšou netušili, že heroin loni v lednu prodali policistům, kteří je poté zadrželi.

Soud uznal muže vinnými, že na přelomu let 1999 a 2000 dojednali prodej téměř kilogramu koncentrované drogy za 1,3 milionu korun, z níž by se dalo vyrobit až 135 tisíc dávek. Vrchní soud se dnes zabýval kauzou už podruhé.

"Loni jsme případ vrátili brněnským krajským soudcům, a to zejména proto, že se nevypořádali s tím, zda prodej drogy vyvolali obžalovaní nebo policie," řekl předseda senátu Jaroslav Sukaný.

Krajský soud si vytáhl řadu rozsudků od Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku a dospěl k názoru, že akci vyvolal Škliarov a policie reagovala až poté, co se o nabídce dozvěděla. V opačném případě by se podle štrasburských verdiktů dostali policisté do rozporu s Listinou základních práv a svobod.

Škliarov se k trestné činnosti přiznal, tvrdil však, že jej k prodeji drog přinutila kazašská mafie, které dlužil peníze. "Nezbylo mi nic jiného, jinak by zabili moji rodinu na Ukrajině," řekl odsouzený, Ze stejného důvodu odmítl říci jména lidí, od
kterých heroin dostal.

Jíšovi soud přidal jeden a půl roku navíc, protože podle něj bylo jeho jednání závažnější, než rozhodli krajští soudci. Jíša tvrdil, že o ničem nevěděl a v tom jej podporoval i Ukrajinec.

Jak vyplynulo z výpovědí svědků i obžalovaných, Jíša se účastnil vážení drogy, vozil ji v autě a jednu dávku našla policie i u něj. Kromě toho dnes soud zdůraznil, že za jeho aktivitou jistě nestálo fandovství k prodeji drog, ale vidina zisku. Proti rozsudku už není odvolání.


Video