Jan Chaloupka u soudu tvrdil, že majitelka s prodejem souhlasila. Peníze ji ale neodevzdal.

Jan Chaloupka u soudu tvrdil, že majitelka s prodejem souhlasila. Peníze ji ale neodevzdal. | foto: Jiří Bervida, MF DNES

Za prodej cizího domu dostal obchodník 6,5 roku

  • 28
Jan Chaloupka by měl příštích 6,5 roku strávit ve vězení. Senát plzeňského soudu mu trest vyměřil za podvod s lukrativním domem na tamním náměstí Republiky. Třiačtyřicetiletý muž, syn jednoho z největších realitních makléřů v kraji, se proti verdiktu okamžitě odvolal.

Obětí podvodu se stala osmdesátiletá důchodkyně z Prostějova Hana Drgáčová. Počátkem 90. let získala v restituci dům na nejlepší plzeňské adrese - na náměstí Republiky 22.

Protože z Prostějova to měla do Plzně daleko, pověřila správcovstvím domu plzeňskou společnost Reela. Dům na náměstí Republiky dostal na starosti Jan Chaloupka, který byl jednatelem ve firmě svého otce.

Souzený Chaloupka dům před pěti lety prodal bez vědomí Drgáčové podnikateli ze Sýrie za jedenáct milionů korun. Podle znalců je přitom tržní hodnota domu nejméně 14,5 milionu korun. Důchodkyni nedal Chaloupka z utržených milionů ani korunu. Zaplatil s nimi své dluhy.

Hana Drgáčová tvrdí, že podpis pod plnou moc k prodeji domu získal Chaloupka podvodem. "Prodat takový dům? Ne, nikdy! Ten bych nikdy neprodala," říká osmdesátiletá restituentka.

Jan Chaloupka stále opakuje, že dům prodal se souhlasem Drgáčové. "Neměla dost peněz na nutné opravy. Proto souhlasila s prodejem domu," tvrdil před soudem Chaloupka.

Drgáčová tvrdí, že za ní v dubnu 2002 přijel do Prostějova Chaloupka prodloužit správcovskou smlouvu na dům.

"Věřila jsem mu! Šli jsme na matriku kvůli ověření podpisu. Tam mi pořád rychle strkal nějaké papíry, že musí odjet do Plzně. Bylo to takové honem honem. Plnou moc na prodej domu? To si nepamatuji, že by tam byla. Tu bych nikdy nepodepsala! Kdybych takový dokument na úřadu viděla, asi by mě ranila mrtvice," tvrdila před soudem žena, která si penězi získanými od nájemníků chtěla přilepšovat k důchodu.

Na podvod přišla po letech
Přestože dům změnil majitele už v roce 2002, Drgáčová podle svých slov až do předloňského léta netušila, že není majitelkou lukrativní nemovitosti. Krutou pravdu se dozvěděla v létě 2005, když si plzeňský dům přijela z Holandska prohlédnout snacha paní Drgáčové.

"Snacha mi řekla, že v domě potkala cizince, který prohlásil, že dům je jeho. Po chvíli jim přinesl kupní smlouvu. Hned druhý den jsem šla na policii a vše oznámila. Ještě předtím mi volal pan Chaloupka. Řekla jsem mu, že se mi jeho jednání nelíbí. On mi řekl, hlavně ať nechodím na policii. Přestože mi předtím volal téměř každý den, od tohoto okamžiku se už neozval," tvrdí Hana Drgáčová.

Policie po Janu Chaloupkovi pátrala jako po uprchlém. Od října 2004 byl podle svých slov v USA. "Chtěl jsem si tam vydělat nějaké peníze. Do republiky jsem se vrátil letos v červenci, když jsem se od mámy dozvěděl o soudu," tvrdí obžalovaný muž, který je stíhaný na svobodě.

Před soudem připustil, že původní majitelce z peněz za prodaný dům nedal ani korunu. "Chtěl jsem jí je dát po zápisu nového majitele do katastru nemovitostí. Byl jsem ale vydírán mužem ze Sokolovska. Peníze jsem použil na splacení svých dluhů," přiznal Chaloupka.

Žena chce dům zpátky
Hana Drgáčová se v současné době snaží získat dům zpět u jiných soudů. Snaží se, aby soudci zrušili smlouvy, na jejichž základě dům změnil majitele. "Občanskoprávní spory jsou přerušené do doby, než bude pravomocný rozsudek v trestní kauze Jana Chaloupky," vysvětlil advokát poškozené Robert Losos.

Hana Drgáčová chce zpátky svůj dům, nechce místo něj peníze. "Peníze ať si nechá! Já chci jen svůj dům. Jen dům, kteří předci postavili. Když jezdím k plzeňskému soudu, bydlím v hotelu Central, který je také na náměstí. Pokaždé chci ale pokoj, který má okna do dvora. Nemohla bych se z okna hotelu dívat na dům mých předků, který má někdo jiný. Když jdu po náměstí, na dům s číslem 22 se vůbec nemůžu podívat. Snad se dožiju toho, že jednou bude zase náš,“ doufá.

Kromě pobytu ve vězení je pro Chaloupka dalším trestem pětiletý absolutní zákaz poskytování jakýchkoli služeb spojených realitami včetně poradenství.

,

Video