Na Šluknovsko se nepřistěhovaly stovky sociálně slabých odjinud, zjistila v analýze Agentura pro sociální začleňování (ilustrační foto z Rumburku).

Na Šluknovsko se nepřistěhovaly stovky sociálně slabých odjinud, zjistila v analýze Agentura pro sociální začleňování (ilustrační foto z Rumburku). | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Stěhují se sem davy chudých, tvrdí na Šluknovsku. Analýza to vyvrátila

  • 260
K žádnému hromadnému stěhování lidí závislých na dávkách do Šluknovského výběžku nedochází, tvrdí vládní Agentura pro sociální začleňování. Opírá se o výsledky analýzy, kterou si nechala vypracovat. Starostové přitom tvrdili, že do jejich měst přicházejí stovky chudých lidí z celého Česka.

Z výzkumu vyplývá, že dvě třetiny lidí v hmotné nouzi, kteří od ledna 2009 do října 2011 přišly do šluknovských měst, se pouze přestěhovaly z jiných míst v rámci výběžku. Podle analýzy v letech 2009 až 2011 více lidí v hmotné nouzi z Varnsdorfu, Šluknova a Rumburku odešlo (520 lidí), než přišlo (461 lidí).

"Města si svojí migrační, bytovou a sociální politikou přidělávají starosti navzájem. Objevuje se dokonce cyklická migrace mezi městy Šluknovska, v rámci které se situace rodin nadále zhoršuje. S těmito rodinami obce koordinovaně nepracují," uvádí se v analýze.

"Nepotvrdily se zprávy o příchodu stovek chudých lidí z různých částí republiky," komentovala materiál vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Podle analýzy přišlo do šluknovských měst odjinud než z bývalého Severočeského kraje za tři roky pouze 52 lidí v hmotné nouzi.

Agentura už loni v srpnu odmítala výroky zástupců měst ve výběžku, podle kterých do regionu přišly stovky sociálně slabých obyvatel (více zde). Ke stěhování podle analýzy dochází především kvůli problémům s bydlením.

"Výzkum potvrdil obecně zhoršující se sociální situaci v regionu. V Rumburku například narostl počet lidí pobírajících příspěvek na živobytí o více než 400 obyvatel za tři roky," uvedl ředitel agentury Martin Šimáček.

Starostové žádali zrušení agentury, prý jim v ničem nepomohla

Autoři zprávy doporučují městům zvýšit počty terénních sociálních pracovníků, nabídku volnočasových aktivit, nocleháren či azylových domů, zavést investiční pobídky pro firmy zaměstnávající sociálně slabé nebo omezit počet heren. Většinu těchto opatření si dala za cíl loni schválená vládní Strategie boje proti sociálnímu vyloučení.

Šimáček a Šimůnková o výsledcích výzkumu v úterý informovali šluknovské starosty. Agentura se rozhodla, že kvůli dlouhodobým potížím v sociálně vyloučených lokalitách pošle do regionu více svých pracovníků.

Představitelé Varnsdorfu, Rumburku a Šluknova agenturu přitom v lednu kritizovali, že jim v ničem nepomohla a že by bylo prospěšnější ji zrušit
(viz předcházející článek). Agentura oponovala, že za řadu negativních jevů může pasivita radnic.

Výzkum vznikal od září do prosince 2011 ve Varnsdorfu, Rumburku, Jiříkově, Krásné Lípě a Šluknově. Vychází z informací od městských úřadů, policie, škol, úřadů práce a z rozhovorů s obyvateli, pracovníky obcí a neziskových organizací. Agentura si jej objednala kvůli napjaté situaci, která v oblasti panovala především loni v létě a na podzim.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video