Za problém s Íránem je odpovědný Grégr

- Ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr je podle všeho zodpovědný za mezinárodní skandál, do něhož se země řítila kvůli téměř uzavřenému obchodu milevské firmy ZVVZ s Íránem na dostavbu jaderné elektrárny Búšehr. Grégrův resort byl totiž tím úřadem, který mohl včas zakročit proti kontraktu, ale neudělal to. Až teprve na naléhání Spojených států vláda tento týden narychlo přijala speciální zákon, který má obchodu zabránit. Panují totiž obavy, že by Írán mohl projekt elektrárny zneužít k výrobě jaderné elektrárny.
"Je pravda, že když se milevská firma kdysi ptala na naší licenční správě, zda vzduchotechnika, kterou by Írán chtěl získat, podléhá licenčnímu režimu, tak jim bylo po pravdě řečeno, že nikoli," přiznal vrchní ředitel Grégrova kabinetu Vlastimil Nesrsta.
Podle poslance a bývalého ministra obrany Michala Lobkowicze měl však Grégrův resort firmě ZVVZ buď vysvětlit, že obchod s Íránem je nepřípustný, nebo měl okamžitě zařadit vzduchotechniku na seznam licencovaných položek a pak v klidu licenci této firmě neudělit. "Ministr Grégr porušil dlouholetou zásadu, že se firmám, které chtějí obchodovat s Íránem v jaderné nebo zbrojní oblasti, říká aktivně: Ne, nemůžete, není to vhodné," uvedl Lobkowicz. Speciální zákon, který vláda ve středu narychlo navrhla a který se týká zákazu jakýchkoli dodávek jen pro Búšehr, byl poslední možností, jak mohl kabinet kontraktu zabránit. Milevská firma už totiž byla připravena celý obchod spustit. Grégra kritizuje i šéf zahraničního výboru Senátu Michael Žantovský: "Grégr proti vývozu nic neudělal. A stačilo málo a mohl zajistit, aby se licence vztahovala i na výrobek milevské firmy." Grégr by měl být podle Žantovského odvolán. "S výjimkou pana premiéra Zemana si to myslí snad všichni," řekl.
Naposledy se pro Grégrovo odvolání vyslovil prezident Václav Havel, když před několika dny probíral s premiérem Milošem Zemanem změny ve vládě.
Lobkowicz tvrdí, že Grégr nepříznivě ovlivňuje formování zahraniční politiky státu. "Ministr si dělá svou zahraniční politiku a vlastně nabádá firmy, aby šly do rizikových obchodů. To je nepřípustné." O Grégrově odvolání však premiér Zeman neuvažuje.
Mluvčí vlády Libor Rouček se včera navíc Grégra zastal: vláda si podle něho totiž nebyla dlouhou dobu vůbec vědoma možného zneužití elektrárny Búšehr k vojenskému jadernému průmyslu. "Zpočátku jsme neznali všechny souvislosti. Každá situace se vyvíjí a vláda až postupně při rozhovorech s americkým činiteli nebo i ministrem zahraničí Izraele dostala signály o možném zneužití elektrárny," prohlásil Rouček.
Američtí diplomaté však intervenovali u českých úřadů už před rokem a navíc o problému od stejné doby psaly zahraniční, ale i české noviny.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video