Za porodní asistentky se postavili i muži

  • 29
Porodní asistentky vyšly do ulic. Uspořádaly veřejné shromáždění na podporu samostatnosti své profese. Podle nich je ohrožena zákonem o nelékařských povoláních, který projednává Senát. Na pražský Klárov je přišly podpořit desítky lidí. Zhruba polovina přítomných byli muži.

Norma, kterou mají senátoři na stole, navíc údajně znemožní českým ženám svobodně si zvolit místo a způsob porodu.

Protestující těhotné ženy i matky malých dětí se shodly, že porod s asistentkou je pohodlnější. Nenařizuje rodičce, co má dělat, ale nechává na ní, co je jí příjemné, to je podle nich hlavní důvod, proč by měly porody vést právě asistentky.

"Naší společnosti chybí, na rozdíl od vyspělejších států Evropské unie, jakýsi mezistupeň mezi lékařem a laikem. Nic takového tu není. Myslím si, že je to chyba," podpořil asistentky anesteziolog Robert Pleskot.

Mezi demonstrujícími pobíhal i černý pes, který měl na srsti bílou křídou nápis: rodím doma.

Přítomní, kteří přišli s transparenty: Chceme rodit s asistentkou, Mateřská není nemoc nebo Do EU se samostatnými porody, podepisovali i petici proti diskriminaci asistentek, ale i fyzioterapeutů, kterých se chystaný zákon též týká.

Zákon ve své současné podobě odporuje i směrnicím Evropské unie, podle nichž péče o ženy s nekomplikovaným těhotenstvím, vedení bezproblémového porodu i zodpovědnost za něj přísluší porodním asistentkám, tvrdí porodní asistentky. Mohou totiž pracovat pouze pod vedením lékaře. - více zde

Porodní asistentky jsou si vědomy toho, že jejich profese je úzce vázaná na spolupráci s lékaři. V Česku však podle nich není rozlišena péče o ženy s komplikacemi v těhotenství a bez nich.

Neexistuje tu ani jedna porodnice, která by se důsledně řídila doporučeními Světové zdravotnické organizace (WHO) pro vedení normálního porodu a poporodní péče o matku a dítě. Tato péče, do níž patří například návštěva asistentky u ženy po porodu, navíc až na výjimky zcela chybí, tvrdí porodní asistentky. 

Naděje na změnu trvá
"Je to věc, kterou rozřeší při současné politické konstelaci možná až soud ve Štrasburku," řekla ČTK místopředsedkyně senátního zdravotnického výboru Zuzana Roithová (KDU-ČSL).

Pasáž, která se týká samostatné působnosti porodních asistentek, je napsána "způsobem, který budí možná oprávněné podezření, že je v rozporu se směrnicemi (EU)", připustila senátorka. Podle ní by si tato problémová část zasluhovala změnu.

Alena Palečková (ODS) z téhož výboru uvedla, že prý chce ministerstvo zdravotnictví na tento problém reagovat vyhláškou, podle níž by zdravotní sestry mohly samostatně pracovat jako porodní asistentky po absolvování zhruba měsíční praxe na novorozeneckém oddělení nemocnice. Nevyloučila ani možnost změn přímo v zákoně.

Česká republika patří mezi země s nejnižší novorozeneckou a mateřskou úmrtností. Právě proto chtějí gynekologové a porodníci zachovat porody výhradně v porodnicích a pod dohledem lékaře.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue