Za popírání holokaustu hrozí nyní až tři roky vězení. Ilustrační foto.

Za popírání holokaustu hrozí nyní až tři roky vězení. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Za popírání holokaustu hrozí v Maďarsku od nynějška vězení

  • 108
Popírání holokaustu bude od dubna v Maďarsku trestné. Příslušný zákon přijatý v únoru parlamentem podepsal prezident László Sólyom. Kdo bude napříště popírat, zpochybňovat nebo bagatelizoval vyvražďování Židů během druhé světové války, může být potrestán vězením v trvání až tří let.

Zákon přijali poslanci 22. února. Pro normu navrženou vládními socialisty tehdy hlasovalo 197 poslanců, tedy vedle socialistů i značná část liberálů, zdrželo se 147 poslanců a jen jeden hlas byl proti.

Parlament přitom zamítl pozměňovací návrh pravice, podle nějž by bylo trestné i popírání zločinů maďarského fašistického a komunistického režimu.

Maďarská média po přijetí zákona v parlamentu spekulovala, zda pravicový prezident Sólyom zákon podepíše, nebo jej předá k posouzení ústavnímu soudu. Jak oznámil prezidentův mluvčí Ferenc Kumin, Sólyom zákon podepsal, protože podle něj neodporuje ústavě a neomezuje svobodu vyjadřování, jak tvrdili jeho odpůrci.

Maďarský režim Miklóse Horthyho nebyl přes spojenectví s Německem nijak vyhraněně antisemitský a Židy na svém území dlouho nepronásledoval. V druhé fázi války však na nátlak Hitlerova Německa, a zejména pak po německém obsazení země, nabralo pronásledování Židů značných rozměrů.

Celkem zahynulo na 550 tisíc maďarských Židů, většina z nich ve vyhlazovacích táborech jako Osvětim. Desítky tisíc Židů však zahynuly přímo v Maďarsku, a to při hromadných popravách zastřelením nebo během pochodů smrti. Ve stejném období zahynulo také na 50 tisíc Romů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video