Českých stížností u štrasburského soudu přibývá. Ilustrační foto.

Českých stížností u štrasburského soudu přibývá. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Za pomalé soudy vyplatil stát 3,5 milionu

  • 29
Česká republika loni prohrála 28 žalob, které proti ní podali lidé ke štrasburskému soudu pro lidská práva. Vítězně vyšla pouze z jediného sporu. V ostatních sporech štrasburští soudci řekli, že česká justice pracuje špatně, a nařídili státu vyplatit odškodnění celkem 3,5 milionu korun.

Jedno z českých přísloví zní: První vyhrání z kapsy vyhání. Přesně se hodí na případy, které loni řešil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku a žalovanou stranou v nich byla Česká republika.

"Doplácíme stále na situaci, která v justici panovala v devadesátých letech. Na řadě míst chyběli soudci, projednávání případů se zbytečně protahovala," komentoval rozsudky mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.

Případem, ve kterém se podařilo Česku u štrasburského soudu zvítězit, je kauza příbuzného šlechtického rodu Blücherů. Potomek rodiny požadující někdejší panství na Ostravsku a Opavsku tvrdil, že nemohl u restitučního sporu dostatečně bránit svá práva. Od české vlády požadoval 400 milionů korun jako náhradu za nevydaný majetek. Štrasburský soud ale jeho žalobu zamítl.

V dalších případech už Česko tolik štěstí nemělo. Prohrálo například žalobu, kterou na ně podal právník Věslav Nemeth, kterému hrozí vězení za vytunelování Moravia Banky. Nemeth si stěžoval, že se jeho případ u českých soudů neúměrně vleče, když trvá přes tři roky. Ve Štrasburku nakonec získal v přepočtu 270 tisíc korun. Původně žádal 30 milionů.

Čeští soudci uznávají, že výroky jejich štrasburských kolegů nejsou příliš lichotivé.
"Každý případ, který do Štrasburku dojde, je naší ostudou. Na druhou stranu ale těch žalob tolik není. Ročně soudci v Česku rozhodnou víc než milion případů," řekl prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa.

Žalob však bude zřejmě přibývat. Některé advokátní kanceláře se na žaloby u soudu pro lidská práva začaly přímo specializovat. "Lidí, kteří si nechtějí nechat líbit, jak se k nim tuzemská justice zachovala, je čím dál více," řekla pražská advokátka Klára Veselá-Samková.

Ke štrasburskému soudu se loni rozhodli jít například majitelé bytových domů. Nelíbí se jim, že stát odmítá deregulovat nájemné, a v žalobě se domáhají milionových náhrad. Sto milionů korun chce získat ve Štrasburku i šlechtic František Oldřich Kinský, který se soudí v tuzemsku o rozsáhlý majetek.

Ministerstvo spravedlnosti přesto věří, že řadu stížností vyřeší novela zákona o odškodňování, která má začít platit od července 2006. "Díky ní stát bude moci sám vyplatit odškodné v případech, kdy se soud skutečně neúměrně vleče. Zatím to možné není," řekl Dimun. Novelu však ještě musí schválit Senát.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video