Za policejní tragédií je možná rozvod

  • 3
Před domem v Ostravě, kde policista ve středu zastřelil svou ženu, dítě a pak sebe, hoří svíčky. Před budovou, kde žena pracovala, vlaje černý prapor. Obyvatelé panelového domu na ostravském sídlišti Bělský Les jsou smrtí rodiny Sovových otřeseni. O tragédii nikdo z nich nechce hovořit.

"Byla to bezproblémová rodina," řeknou sousedé maximálně.

Totéž tvrdí o manželích-policistech jejich nadřízení. "Znal jsem je oba. Byli bezproblémoví. Nic nenasvědčovalo tomu, že se schyluje k takové katastrofě," uvedl Ervín Adamec, zástupce ředitele ostravského dopravního inspektorátu, kde pracovala zastřelená žena a v minulosti i její manžel. Ten přešel po svatbě se svou kolegyní na krajský dopravní inspektorát.

Pětatřicetiletý policista Jaroslav Sova ve středu kolem třetí hodiny odpoledne zastřelil svoji o tři roky mladší manželku Martinu i dvouletého syna Jakuba. Poté, co na tísňovou linku 158 ohlásil, že v bytě jsou mrtví, zastřelil i sebe.

Pracovníci Inspekce ministra vnitra, kteří případ vyšetřují, zatím nevědí, proč muž střílel. "Od události uplynul krátký čas. Příčinu tragédie se snažíme zjistit výslechem kolegů, příbuzných i známých rodiny," uvedla Marie Masaříková z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Jedna z vyšetřovacích verzí vychází z toho, že střelbou vyvrcholily manželské neshody. Podle informací ČTK byl muž už podruhé nebo potřetí ženatý a nemusel unést hrozbu dalšího rozchodu.

Jedna z kolegyň zastřelené ženy však tvrdí, že případné nevěře, nebo dokonce rozvodu nic nenasvědčovalo. "Byla vzorná máma, žila jen pro rodinu. Manžel se také vzorně staral o rodinu a na dovolenou brával i své tři děti z prvního manželství. Ale často žárlil, a když se napil, vyváděl," uvedla.

I trénovaný policista selže
Hromadnou vraždou, která vyústila v sebevraždu pachatele, se kriminalisté zabývají jen zřídka. A ještě vzácnější jsou podle nich případy, kdy vraždí a páchá sebevraždu policista, jenž by měl být trénován, aby zvládl své emoce.

Tragédie v Ostravě, při níž policista zabil rodinu a poté i sebe, je nicméně letos už třetím podobným případem. V lednu zastřelil policista v Byškovicích na Mělnicku svoji kolegyni, s níž měl milostný poměr.

A z vraždy manželky je podezřelý i plzeňský policista, který je nyní ve vazbě. Sociolog Jaroslav Sýkora, jenž stál léta v čele Centra pro výzkum stresu, ale připomíná, že i trénovaný policista selže, pokud se jeho problémy vyhrotí do té míry, že překročí mez jeho schopnosti odolat stresu.

"Jestliže někdo vystřílí svou rodinu, pak jde o člověka v naprosté krizi," tvrdí sociolog. Stres mohou vyvolat například potíže v práci. A pokud se k nim přidá rozchod s partnerkou či její nevěra, pak je podle sociologa blízko zhroucení i velmi odolný jedinec.

Podle experta z Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování jsou v devětadevadesáti procentech případů hromadných vražd a následných sebevražd motivem potíže v mezilidských vztazích. Tedy rozchod partnerů, nevěra či názorové rozepře.

"Partnerský rozchod snášejí těžko zejména muži. Krizi pak řeší stylem: Když tě nemohu mít já, tak tě nebude mít nikdo," vysvětluje expert .

Psycholog Slavomil Hubálek, který je i soudním znalcem pro násilné trestné činy, přidává další možný motiv: "Bývá to i tak, že pro člověka, jenž se rozhodne pro sebevraždu, je nesnesitelné pomyšlení, že on 'odejde' a jeho blízcí tu zůstanou.
Takže je 'vezme' s sebou."

Ani ten nejdokonalejší psychologický test neprověří podle primáře psychodiagnostického oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze Jiřího Kloseho člověka tak jako kombinace špatného bydlení, nízkého platu, partnerských konfliktů a potíží v práci. "Pokud vím, tak testy policistů jsou velmi kvalitní - zvláště pro ty, kteří jdou ke speciálním jednotkám. Ale život je život."


Video