Majitel domu se snažil policistům vysvětlit, že jde o omyl. Připoutali ho k topení. Ilustrační foto.

Majitel domu se snažil policistům vysvětlit, že jde o omyl. Připoutali ho k topení. Ilustrační foto. | foto: Dan Materna

Za policejní razii ve špatném domě zaplatí stát 30 tisíc

  • 46
Speciální policejní komando před pěti lety omylem vniklo do soukromého rodinného domu při akci proti partě kuplířů v Klenčí pod Čerchovem. Za omyl bude platit ministerstvo vnitra. Pražský městský soud rozhodl, že manželé Bartošovi dostanou za policejní chybu dohromady třicet tisíc korun.

Desátého září 2001 večer vyrazili policisté ze speciální jednotky společně s detektivy z útvaru pro boj s organizovaným zločinem do Klenčí pod Čerchovem.

S příkazem k domovním prohlídkám v ruce policisté přijeli k několika osamoceným domům  na okraji Klenčí. V jednom z nich byl noční klub provozovaný Němci, v němž podle zjištění detektivů docházelo ke kuplířství.

Policisté měli nařízeno prohlédnout i dvě auta a rozestavěný dům v sousedství, který si podle jejich zjištění stavěli právě provozovatelé nevěstince. Noční klub policisté obsadili bez problémů, potíž ale nastala u druhého z domů, který stál v sousedství.

Policisté omylem zamířili do domu manželů Bartošových. Muži v černých kombinézách a s kuklami na hlavách vyrazili okno vedle dveří a okamžitě se dostali se do domu.

"Hodinu mě trvalo, než jsem  si uvědomil, co se děje," popsal u soudu Dalibor Bartoš. Policisté jej podle jeho slov nechali dvě hodiny ležet spoutaného na chodbě na studených dlaždičkách. Pak jej posadili na židli k topení, ke kterému jej opět připoutali.

"Snažil jsem se jim vysvětlit, že se spletli, že jsou ve špatném domě. Nikdo nereagoval. Asi po třech hodinách přišel nějaký vyšetřovatel, ten mě odpoutal a odvedl do obýváku. A s ním šlo nějakých pětadvacet zakuklených mužů, aby mě znervóznili. Pryč odešli po čtyřech hodinách," popisoval zmýlenou policejní akci.

Cílový dům ještě nestál
Dům, který měli policisté prozkoumat, byl ještě o kus dál. V té době ale ještě nestál, protože z něj byly hotové jen základy.

V době, kdy policisté vnikli do domu, byli u Bartošů ještě Martin Svoboda s přítelkyní. U soudu tvrdil, že před akcí neslyšel  žádné výzvy nařizující otevření domu nebo oznámení, že za dveřmi jsou policisté. Také on skončil na několik hodin s pouty na rukou.

V okamžiku, kdy policisté obsadili oba domy, se Bartošova manželka Daniela autem vracela domů. Policisté ji k domku nepustili s tím, že tam mají akci a žádný rodinný dům tam stejně není.

"Spoušť po přepadení policie v domě jsme viděla až druhý den. Po této zkušenosti jsem se musela z domu odstěhovat, nemohla jsem v něm vůbec spát. Teď se stěhuji i s malým synem po podnájmech," řekla Daniela Bartošová.

Od té doby, co policisté omylem obsadili její dům, navštěvuje lékaře. Podle něj paní Bartošová překoná podvědomý blok o nespravedlnosti až po vyhraném soudu.

"Tím moje noční můry skončí a já se konečně vrátím domů. Zatím vím, že mám rodinný domek jen tím, že na něm splácím dluhy, ale díky policii v něm nemohu ani přespat," vysvětlila Daniela Bartošová, proč i ona žaluje ministerstvo vnitra.

Policisté nepochybovali
Detektiv, který se akce v Klenčí zúčastnil, před pražským soudem připustil, že před zásahem v katastrálních mapách nezjišťovali, kde budou zasahovat.

"Umístění odpovídalo tomu, co bylo uvedeno v příkazu. Dnes vím, že za objektem byla ještě jedna rozestavěná nemovitost, ale tehdy tam byly jenom základy. V té době jsme neměli pochybnosti, že se jedná o správný objekt," řekl policista před pražským soudem.

Ještě dodal, že když se prokázalo, že policisté jsou ve špatném domě, akce okamžitě skončila a on se majiteli omluvil. Manželé Bartošovi ale tvrdí, že se jim nikdo dodnes neomluvil a ani nedostali zaplacené věci, které policisté při prohlídce zničili.

Soudkyně Dagmar Stamidisová před týdnem soudní při skončila. Manželé Bartošovi dohromady dostanou třicet tisíc korun, každý patnáct tisíc. Rozsudek ještě není pravomocný.


Video