Bývalý šéf rwandské armády Augustin Bizimungu před tribunálem ICTR (17. května 2011)

Bývalý šéf rwandské armády Augustin Bizimungu před tribunálem ICTR (17. května 2011) | foto: Profimedia.cz

Za podíl na genocidě Tutsiů dostal 30 let, před soudem nehnul brvou

  • 28
Mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu (ICTR) poslal na 30 let za mříže bývalého šéfa rwandské armády Augustina Bizimungua za podíl na genocidě v roce 1994. Během sto dní trvajícího masakru povraždily hutuské milice asi 800 tisíc příslušníků kmene Tutsiů.

Kromě Bizimungua odsoudil tribunál sídlící v tanzanském městě Arusha ke 30 letům ve vězení také velitele paramilitárních jednotek Augustina Ndindiliyimana. Oba muži patří k nejvýše postaveným lidem, kteří dosud kvůli masakru Tutsiů stanuli před soudci ICTR. Soud je shledal vinnými z genocidy a zločinů proti lidskosti.

Genocida

Rwandské masakry zažehla smrt prezidenta Juvénala Habyarimany, jehož letadlo bylo v květnu 1994 sestřeleno nedaleko metropole Kigali. Členové hutuské vlády obvinili z vraždy tutsijské rebely a během několika hodin zorganizovali milice, které příslušníky menšinového kmene Tutsiů začaly zabíjet. Krveprolití trvalo více než tři měsíce.

"Rozsudek ICTR musím přivítat. Za těchto okolností je to přísný trest, přestože si hodně lidí myslí, že by si Bizimungu zasloužil ten nejvyšší," řekl agentuře Reuters vrchní rwandský žalobce Martin Ngoga.

Soud dospěl k závěru, že Bizimungu měl během masakrů nad svými muži naprostou kontrolu. Podle obžaloby během krvavého běsnění nařizoval ozbrojencům vyvraždění všech Tutsiů, které nazýval "šváby". Svým mužům prý sliboval benzin na podpal tutsijských domů a zbraně.

Muže, který se do čela rwandské armády vyhoupl během krveprolití, dopadli až v roce 2002 v Angole. Dnes devětapadesátiletý Bizimungu podle BBC při vyslechnutí rozsudku nehnul brvou. Ndindiliyimana byl zadržen už v roce 2000 v Belgii a z trestu si už 11 let odseděl ve vazbě. Podle soudu nevládl nad svými muži takovou kontrolou jako Bizimungu.

Tribunál také za zločiny proti lidskosti poslal na dvacet let za mříže bývalého velitele průzkumného praporu rwandské armády a jeho zástupce. Obžaloba je vinila z objednání vraždy premiérky Agathe Uwilingiyimana, která byla jednou z prvních obětí genocidy. Hutuské milice spolu s ní zavraždily také osm belgických příslušníků mírových sborů OSN, které se poté ze země stáhly.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video