Ministr Julínek s brožurou, která představuje změny ve zdravotnictví.

Ministr Julínek s brožurou, která představuje změny ve zdravotnictví. | foto: Petr Koťátko, MF DNES

Za pobyt v nemocnici zaplatí i pacienti v kómatu

  • 396
Doma byste utratili mnohem víc. Právě takový je argument ministerstva zdravotnictví pro zavedení poplatku za pobyt v nemocnicích. Od ledna to bude šedesát korun, a ministerstvo tvrdí, že pobyt doma by stál více například i pacienta v kómatu, který mezi plátce poplatku také patří.

popisek Velkej a malej
ukázali příručku o zdravotnictví
"Spotřebovávali bychom energie, prali a uklízeli, utráceli za jídlo a při tom všem by u nás nestál nikdo, kdo by nám byl schopen kdykoliv s čímkoli na špičkové profesionální úrovni pomoci," vysvětluje ministerstvo ve své informační brožuře.

Pobyt v nemocnici přitom stojí ještě několikrát víc. Jen provoz inkubátoru přijde denně na dvacet tisíc korun. A například den na lůžku na anesteticko- resuscitačním oddělení stojí nemocnici kolem třiceti tisíc.

Platit se bude i v porodnicích a poplatků nebudou ušetřeny ani děti, ačkoli původní plány ministerstva s úlevou počítaly.

"Za dítě samozřejmě platí poplatek rodiče. Náklady, které rodinám vzniknou, jsou z velké části kompenzovány úlevami v daňové oblasti," říká ministr Tomáš Julínek.

Zaplatí i lidé v kómatu
Pacienti se nemusí obávat, že by se k šedesátikorunovému poplatku za pobyt v nemocnici přidávaly ještě další částky.

Ačkoli reforma počítá s tím, že pacient za každou návštěvu ambulantního specialisty spojenou s vyšetřením zaplatí třicet korun, hospitalizovaní budou mít všechna vyšetření v nemocnici zdarma.

Platit budou také lidé, kteří leží dlouhou dobu v kómatu. "I takovému člověku běží důchod nebo jiné příjmy ze sociální oblasti, a může se tedy podílet na úhradě péče alespoň šedesáti korunami za den," zdůvodňuje ministerstvo.

Jak přesně bude placení probíhat, je na nemocnicích. Ještě v těchto dnech se v řadě z nich rozhodují, jestli zvolit automaty, nebo zavést pokladny na vybírání poplatků.

Ve Zlíně se rozhodli pro pokladny – namísto současných čtyř jich bude od Nového roku fungovat sedm.

"Počítáme, že kvůli platbám přijmeme deset zaměstnanců. Náklady na nový software a technické vybavení budou kolem dvou až čtyř milionů korun," popisuje mluvčí Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Karla Havlíková.

Nemocnice zajistí i rozměnění peněz
V Novém Městě na Moravě zase chtějí od ledna pořídit tři speciální výběrové automaty. Umístěny budou v hlavním vestibulu nemocnice a fungovat budou podobně jako třeba automaty parkovací.

Po zaplacení třiceti korun vyjedou z automatu dvě potvrzení. Jedno si nechá pacient pro sebe, druhé předá lékaři v ambulanci jako doklad o zaplacení poplatku.

"Odpoledne, kdy začínají pohotovosti, bude automat vyžadovat částku devadesát korun," vysvětluje princip výběru ekonomická náměstkyně ředitele novoměstské nemocnice Ladislava Pačisková.

Plzeňská nemocnice pacientům nabídne i automatické měničky mincí, aby pacienti nemuseli po areálu ústavu běhat a shánět někoho, kdo by jim rozměnil.

Automaty, nebo pokladny?
Někde ale ještě jasno nemají a slibují, že definitivní rozhodnutí padne až v prosinci. Vedení brněnské městské Nemocnice Milosrdných bratří zatím zvažuje dvě možnosti placení ambulantního ošetření.

"Zatím nevíme, zda budou pacienti platit při odchodu z ordinace u sestry, nebo zda využijeme automaty," řekl mluvčí nemocnice Pavel Gejdoš.

Za pobyt v nemocnici hodlají ústavy vystavovat faktury, které pacienti zaplatí ihned v nemocnici nebo do osmi dnů po opuštění nemocnice v případě, že jejich hospitalizace trvala méně než třicet dnů.

Při delším pobytu na lůžku částku zaplatí vždy k poslednímu dni v měsíci. "V budoucnu bude snad možné platit i kartou, záleží na každé nemocnici," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Pokud pacient zemře, přechází povinnost zaplatit na jeho příbuzné.

"Ale co když nebude mít rodinu, nebo ta za něj nebude chtít pobyt v nemocnici zaplatit?" pokládá vedoucí kanceláře ředitele pelhřimovské nemocnice Jana Horáková jednu z otázek, které ještě do konce roku musí nemocnice konzultovat s ministerstvem.

Poplatky pacientů

Kdy se platí 60 korun?
– za každý den strávený v nemocnici, v odborných léčebných ústavech, v léčebnách dlouhodobě nemocných, v lázních, v dětských odborných léčebnách a ozdravovnách
– zaplatí je také průvodce dítěte v nemocnici
– za lůžko je považován i inkubátor, takže též za pobyt novorozence v něm rodiče zaplatí
– den, ve který je pacient do nemocnice přijat, a den, kterým jeho hospitalizace končí, se počítají jako jeden den
– zaplatit bude třeba do osmi kalendářních dnů po opuštění nemocnice
– pacienti, jejichž hospitalizace je delší, budou platit vždy k poslednímu dni v měsíci

Kdy se 60 korun neplatí?
– pokud je pacient na propustce
– při poskytování jednodenní péče na lůžku
– při pobytu ve stacionáři – za zemřelé pacienty budou platit jejich příbuzní, poplatky se mohou stát pohledávkou v rámci dědictví

Chcete vědět více?.

O limitu, kterým budou chráněni ti, již potřebují drahé léky a navštěvují často lékaře, čtěte v zítřejší MF DNES. Své dotazy o změnách ve zdravotnictví posílejte na lucie.frydecka@mfdnes.cz

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video