Tomáš Pitr

Tomáš Pitr | foto: Vladimír Přichystal

Za Pitrem se zatím nikdo nechystá. Češi ale pilně překládají

  • 11
Tomáše Pitra ve švýcarském vězení žádný zástupce českých úřadů zatím nenavštíví. Prý k tomu není důvod. Úředníci stále připravují žádost o jeho vydání. Certifikovaný tlumočník překládá dokumenty, které jsou pro žádost bezpodmínečně nutné.

"Pro osobní jednání ve Švýcarsku není aktuálně důvod, nicméně takovou možnost samozřejmě nelze vyloučit, vyžádá-li si to další vývoj situace," řekl iDNES.cz Jiří Hovorka z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti.

"Tuto kauzu už nebudeme nijak komentovat," odpověděla pak Hana Švecová z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na dotaz, zda se detektivové, kteří přispěli k Pitrovu zatčení, nechystají do Švýcarska.

Jak se svým klientem komunikuje, nechtěl sdělit ani Pitrův advokát Jan Křivánek.

Švýcarská policie zadržela uprchlého podnikatele v rekreačním středisku Svatý Mořic před týdnem. Informaci o zatčení dostala česká strana o tři dny později.

Úředníci se činí

Na konci minulého týdne pak ministerstvo spravedlnosti formálně potvrdilo švýcarské straně svůj záměr vypracovat extradiční žádost a připravit všechny právní dokumenty, které je nutné k žádosti přiložit.

Tyto dokumenty, podle všeho především rozsudky nad Pitrem a současné obžaloby, pak podle podmínek stanovených Švýcarskem překládá do němčiny certifikovaný tlumočník.

Současně pak ministerstvo připravuje samotnou žádost o vydání. Tu zpracovává speciální tým zřízený ministrem Jiřím Pospíšilem. Jaké konkrétní kroky tým zatím učinil, nechce ministerstvo sdělit.

Česko má šibeniční lhůty

Aby vše proběhlo hladce a Česko se vyhnulo zbytečným chybám, začali spolu už minulý týden komunikovat také experti obou stran. Česko tak má šanci v předstihu zjistit, co vlastně Švýcaři chtějí, a neplýtvat časem.

Od Pitrova zatčení běží totiž českému ministerstvu spravedlnosti lhůta 18 dní na odeslání žádosti o jeho vydání.

Ministr Jiří Pospíšil proto už požádal o prodloužení lhůty na 40 dní. Nechce se ale spoléhat na benevolenci švýcarské strany a žádost odešle v původní kratší lhůtě.

Daně: švýcarská komplikace

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila má Česko asi padesátiprocentní šanci na podnikatelovo vydání. Vydání Pitra ale může zkomplikovat švýcarské trestní právo, které některé daňové delikty nepovažuje za trestné činy.

"Švýcarská strana bude samozřejmě posuzovat všechny aspekty včetně popisu trestné činnosti, která je jmenovanému kladena za vinu, a s tím související otázky oboustranné trestnosti, možnosti povolit vydání do ČR pro konkrétní trestné činy, otázky promlčení spáchané trestné činnosti dle švýcarského práva atd.," uvedl dnes Hovorka.

Podnikatel byl totiž v roce 2006 odsouzen právě za daňové delikty k pětiletému vězení. Po vynesení tohoto verdiktu Pitr sice převzal soudní výzvu, aby nastoupil do vězení, jenže vzápětí uprchl.

Po stížnosti Pospíšilovy předchůdkyně Daniely Kovářové Nejvyšší soud v této kauze konstatoval, že byl porušen zákon a případem se musí znovu zabývat Městský soud v Praze.

Další Pitrovy hříchy

Pitr byl odsouzen také za jiné skutky. V souvislosti s podezřelými obchody s akciemi společností Setuza a Milo Surovárny dostal letos v dubnu souhrnný šestiletý trest vězení.

Pitr se společníkem vyvedli akcie obou firem ze společnosti Agrocredit, které tím způsobili škodu přesahující 700 milionů korun. Pitra soud uznal vinným z porušování povinnosti při správě cizího majetku.


Video