Čisté bodové konto má stále 5,8 milionu řidičů. Ilustrační foto.

Čisté bodové konto má stále 5,8 milionu řidičů. Ilustrační foto. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Za pět let se „vybodovalo“ 33 tisíc řidičů, z toho jen 1 700 žen

  • 398
Za pět let fungování bodového systému si Češi připsali přes šest milionů bodů. "Vybodovalo" se více než 33 tisíc řidičů, v drtivé většině mužů. Žen nasbíralo dvanáct bodů jen 1 720. Experti i ministerstvo dopravy jsou s fungováním systému spokojeni.

Více než čtvrtinu z 3,25 milionu bodovaných přestupků a trestných činů tvoří překročení povolené rychlosti v obci o méně než 20 kilometrů za hodinu, řekl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Systém přidělování trestných bodů platí v Česku od 1. července 2006. V tom roce také výrazně klesl počet mrtvých na silnicích, v následujícím roce však obětí nehod opět přibylo.

Bodový systém funguje tak, že při porušení zákona sbírá řidič vedle pokuty také trestné body. Pokud řidič dosáhne 12 bodů, přijde na rok o řidičský průkaz. Když se naopak 12 měsíců proti zákonu neproviní, čtyři body se mu odečtou.

Bodový systém

Bodový systém prošel od svého počátku drobnými úpravami a od 1. srpna dozná poměrně výrazných změn. Dlouho připravovaná novela silničního zákona zredukuje počet bodovaných přestupků ze 44 na 27.

Řidiči už nebudou dostávat trestné body třeba za malé překročení rychlosti a malé množství alkoholu.

Přidělení bodů nebude nově hrozit ani za překročení povolené rychlosti v obci nejvýše o pět kilometrů v hodině, mimo obec o deset kilometrů za hodinu. Dva body místo tří budou postihem za držení telefonu při jízdě.

Zrušeny budou i bodové tresty za nerozsvícená světla nebo za nerespektování příkazové značky.

Čisté bodové konto má podle Nováka stále 5,8 milionu řidičů. Necelých pět tisíc řidičů získalo po "vybodování" znovu alespoň jeden trestný bod. První řidič se "vybodoval" už 66. den od zavedení systému. Nejvíce řidičů, celkem 108, nasbíralo 12 bodů 15. dubna 2009.

Ženy jsou podle statistik opatrnější

Statistiky ministerstva také jasně ukazují, že ženy jsou za volantem opatrnější než muži. Většinou se dopouštějí přestupků s nižším bodovým ohodnocením. Zatímco u jednobodových přestupků činí podíl žen asi 17 procent, u sedmibodových je to jen méně než sedm procent.

Kromě malého překročení rychlosti v obci řidiči nejčastěji porušují povinnosti vyplývající ze zákazové nebo příkazové značky (17 procent přestupků) nebo jezdí nepřipoutaní či bez přileb (15 procent).

"Pokud se na to podíváme z toho pohledu, že zhruba 80 procent řidičů, kteří se dopustili bodovaného přestupku, se opakovaně přestupku nedopustili a další body jim nepřibyly, tak si myslím, že tam pozitivní efekt je," řekl ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

Zbylých 20 procent provinilců si podle něj z bodového systému těžkou hlavu nedělá. Připustil, že bodový systém se mohl zčásti podílet na změně chování řidičů, což mohlo přispět k poklesu nehodovosti i nižšímu počtu mrtvých na silnicích.

Mluvčí Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Igor Sirota hodnotí bodový systém kladně. Podle něj ho v různých podobách mají nejvyspělejší státy západní Evropy a žádný z nich od něj neodstupuje. Nicméně zástupce motoristů kritizoval ustanovení novely silničního zákona, podle které řidič s malým množstvím alkoholu nebude od srpna obodován. "Alkohol za volant nepatří," podotkl.

,

Video