Karel Tarantík při posledních úpravách makety stíhacího letounu Spitfire

Karel Tarantík při posledních úpravách makety stíhacího letounu Spitfire | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Za pět let práce je z makety spitfiru ze Svěrákova filmu exponát muzea

  • 5
Historickou stíhačku z 2. světové války Spitfire má od středy ve svém soukromém muzeu letadel a vojenské techniky Karel Tarantík ze Zruče u Plzně. Na rozdíl od ostatních letadel, kterými se chlubí, je tahle stíhačka výjimečná. Nemá za sebou jediný let.

Je to totiž dokonalá maketa. Je stejně velká jako původní stíhačky, se kterými se českoslovenští vojáci proslavili v barvách královského letectva za druhé světové války.

Spitfire ze Zruče původně vznikl jako kulisa pro Svěrákův film Tmavomodrý svět.

"Byl na letišti jako jeden z letounů, které seděly na ploše. Když jsme ho získali, byla to jenom kostra potažená papírem. Aby spitfire vydržel v muzeu mezi ostatními letadly venku na povětří, museli jsme papír nahradit laminátem. Dělali jsme to po chvílích a podle počasí pět let. Konečně je hotový, nabarvený, má i podvozek," popisuje Karel Tarantík a přitom ještě žlutou barvou natírá hranu křídla.

S trojlistou vrtulí si Tarantík hrál celý rok. "Je celá vybroušená ze dřeva. Teď po natření vypadá, jako kdyby s ní letadlo opravdu létalo," pochvaluje si Tarantík. Na rozdíl od ostatních letadel, které na téměř hektarovém pozemku má, si do kabiny spitfiru nikdo nebude moci sednout. 

Že by v budoucnu sehnal skutečný spitfire, příliš nevěří. "Mám informace od kolegy přes letadla z Francie, že polovrak skutečného letounu má nějaký farmář v Africe. Ale chce za něj 200 tisíc dolarů, nesleví ani cent. Když se k tomu připočte doprava do Čech, to by asi neklaplo," říká muž, který si soukromým muzeem jen kousek za Plzní plní svůj klukovský sen.


Video