Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Za pět let by se mohlo začít prodávat umělé vepřové, věří holandští vědci

  • 50
Poprvé v historii se vědcům podařilo vypěstovat kus vepřového, tedy spíše rosolovitý kousek svalové tkáně. Do pěti let by se mohlo začít prodávat, věří vedoucí výzkumu Mark Post z univerzity v holandském Eindhovenu a dodává, že uměle vyrobené maso přispěje k ochraně životního prostředí.

"Ještě musíme najít způsob, jak ji (svalovou tkáň) posílit a napnout, ale my na to přijdeme," uvedl profesor fyziologie Mark Post, který nizozemskou vládou dotovaný výzkum vede.

"Produkt pomůže ochraně životního prostředí a zmírní utrpení zvířat. A když bude chutnat stejně jako maso a bude stejný i na omak, tak ho lidé začnou kupovat," dodal podle britského The Times vědec.

Výsledek experimentu, při kterém vědci namnožili svalové buňky živého vepře, se totiž zatím pořádnému kusu masa příliš nepodobá.

"To, co nyní máme, je sotva kousek svaloviny," uvedl Post a upřesnil, že se jeho týmu podařilo vytvořit rosolovitý lepkavý kus svalové tkáně. Nyní hledají způsob, jak svalovinu posílit, aby získala pevnější strukturu.

Nejprve vědci odebrali buňky ze svalu živého vepře

Na začátku výzkumu odborníci odebrali buňky ze svalu živého prasete a z nich oddělili takzvané myoblasty, což jsou zárodečné svalové buňky. Právě z těchto jednoduchých buněk rostou svaly.

Odebrané vzorky umístili do roztoku, který byl obohacený o krevní deriváty z prasečích embryí. Do budoucna by vědci chtěli i tento způsob přísunu živin omezit a používat pouze syntetickou výživu.

Hmotu, kterou se jim podařilo vypěstovat zatím neochutnali, ale věří, že by se laboratorně vytvořené masné výrobky mohly začít prodávat do pěti let.

"Můžete vzít tkáň z jednoho zvířete a vytvořit z něj masa jako z milionů zvířat," řekl Mark Post, jehož výzkum navázal na práci vědců z amerického New Yorku, kterým se před časem podařilo vypěstovat z buněk karase zlatého "rybí filety".

"Otázkou zůstává, jak zaručí, že jíte opravdu uměle vypěstované maso a ne maso z mrtvého zvířete," reagovala opatrně na výsledky výzkumu Vegetariánská společnost (The Vegetarian Society).

DOBYTEK A GLOBÁNÍ OTEPLOVÁNÍ

Podle OSN se spotřeba masa a mléčných výrobku do roku 2050 zdvojnásobí, což může mít vliv na globální oteplování. Dobytek totiž svými zažívacími projevy uvolňuje do ovzduší metan, který přispívá k prohlubování skleníkového efektu. Podle OSN má dobytek na svědomí až 18 procent skleníkových plynů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video