Za perzekuční akci StB se bude zodpovídat pět lidí

Až po 11 letech od pádu komunismu ukázalo státní zastupitelství na bývalé vysoké funkcionáře, kteří by se měli zodpovídat za jednu z nejrozsáhlejších perzekučních akcí bývalé Státní bezpečnosti - takzvanou Asanaci. Státní zastupitelství pro Prahu 6 viní podle České televize z naplánování a vedení akce pět špiček předlistopadového ministerstva vnitra. Asanace byla v letech 1978 až 1984 zaměřena na perzekuci disidentů, které StB nutila k emigraci z Československa.

Obžalovaným, k nimž patří i bývalý ministr vnitra Jaromír Obzina, hrozí až deset let vězení, uvedla v úterý Česká televize.

ÚDV vyšetřoval 19 funkcionářů
Podle Úřadu vyšetřování a dokumentace zločinů se na akci podílelo celkem 19 vysokých důstojníků komunistické Státní bezpečnosti a funkcionářů předlistopadového ministerstva vnitra. 

Podle mluvčího ÚDV Jana Srba ale může být počet obžalovaných brzy vyšší. Srb totiž věří, že v průběhu letošního prvního pololetí by měla následovat obžaloba zbylých 15 obviněných.

ÚDV podal návrh na obžalobu organizátorů akce Asanace pražskému státnímu zastupitelství již dvakrát - v prosinci 1999 a v únoru 1998. Pokaždé však zastupitelství vyšetřovatelům kauzu vrátilo k došetření.

Podle Srba se vyšetřování protahovalo mimo jiné kvůli tomu, že jeden z obžalovaných si vybral za obhájce muže, který již nebyl členem advokátní komory. Některé výslechy bylo proto nutné opakovat.

StB se při akci chtěla zbavit více než 50 chartistů
V rámci akce s krycím názvem Asanace se tajná policie v letech 1978 až 1984 zaměřila na více než 50 signatářů Charty 77 a nutila je k vystěhování z republiky.

Používala přitom fyzický i psychický nátlak. Perzekuovaní lidé byli nuceni, aby si sami podali žádost o vystěhování do ciziny.

Zhruba ve 20 případech se StB záměr podařil. Ze země se bezpečnosti podařilo vypudit například  písničkáře Jaroslava Hutku a Vlastimila Třešňáka.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video