Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Za oslňování pilotů laserem pokuta pět milionů, navrhuje poslanec

  • 66
Do Sněmovny míří novela zákona, která by zpřísnila tresty za oslňování pilotů letadel laserem. Podobné případy se množí, ale v českých zákonech na jejich postih není paragraf. Pachatelé přitom ohrožují bezpečnost letadla s desítkami až stovkami cestujících.

Novelu připravil poslanec Jan Husák (TOP 09) s ministerstvem dopravy. "Umožňovala by daleko tvrdší postih než doposud. V současnosti může být útočník postižen jedině tehdy, když letadlo spadne. Ale pokud pouze dočasně poškodí zrak pilota, nic moc se mu stát nemůže," uvedl Husák.

"Takovým případům chci předcházet. Vždyť jsou v ohrožení piloti a stovky cestujících na palubě a také lidé žijící v okolí letišť," dodal. Návrh novely počítá se správním řízením a pokutou do výše pěti milionů korun za míření laserem na kokpit.

Útoky laserem

K podobným událostem docházelo v minulosti i v cizině. Před lasery dokonce varovala v bezpečnostních věstnících i Mezinárodní federace dopravních pilotů. Německo, Velká Británie nebo USA následně provedly změny zákonů, které útoky staví mimo zákon a definují je jako závažný trestný čin.
Video BBC ukazující účinky laseru najdete zde

Změna by měla nastat přidáním nového ochranného pásma kolem letišť. Zákon zatím omezuje v těchto místech například výšku budov, nebo zajišťuje ochranu před nebezpečnými a klamavými světly. Nově by měla podle Husáka přibýt zóna se zákazem laserových zařízení.

Civilní piloti zaznamenali loni sedm případů, kdy je někdo během startu nebo přistání v Ruzyni oslňoval laserem. Pokud by trefil oko, pilot by nemohl ovládat letoun.

Většinou je útočník nevypátratelný. Pilotům se totiž podaří maximálně zaměřit přibližnou oblast, odkud paprsek vycházel. Problém je hlavně v tom, že české zákony takový fenomén vůbec neznají, a tudíž to není podle policie trestný čin.

Zákonodárce Husák chce dokonce celkově omezit použití laserových ukazovátek v Česku, protože jsou podle něj ohrožené i například děti, kterým rodiče zakoupí laser jako hračku.

"Dalším opatřením by měla být regulace prodeje spojená s jasnými informacemi pro kupujícího o hrozícím nebezpečí," upřesnil Husák. Oslňování laserem se v některých zemích postihuje, například v USA, Velké Británii nebo Německu.


Video