Za opisování úloh z webu hrozí tresty

  • 9
Je to trapas, když kantor načapá podvodníka, kterého internetová nabídka svedla k opisování. Učitelé přicházejí podfukářům stále častěji na stopu. A nepoctivcům například v Německu hrozí tvrdé tresty - nemusí třeba dostudovat. Každý pátý německý teenager využívá webové stránky jako tahák a odevzdává práce sepsané podle internetu. "A svědomí je moc netrápí," tvrdí týdeník Focus.

Začalo to jakýmsi tísnivým pocitem v břiše. Mladý učitel Martin Schupp z Ravensburgu instinktivně zapochyboval o tom, co mu jeho žák ze sedmé třídy předložil jako domácí práci: "Něco takového přece nemohl sám stvořit, to musel odněkud opsat." Jeden novinový článek ho nakonec přivedl na stopu - internet. V síti našel celou stranu tipů na podobné podvody. Pak už plagiátora rychle usvědčil.

Podle průzkumu nejméně každý druhý výčitky svědomí vůbec nezná. Studenti pohodlně loví mezi rozmanitými burzami domácích prací, pak si vyhledají vhodnou předlohu a kliknutím myši ji recyklují. Za okamžik tiskárna vychrlí hotové odborné dílo.

Učitelé však stále častěji dovedou podvodníky odhalit. Profesorka Debora Weberová-Wulffová, odbornice na mediální informatiku na technické a ekonomické škole v Berlíně, přehlíží kupu prací na svém psacím stole. Mezi třiceti texty vystopovala na internetu osm plagiátů.

"Znamením toho, že se opisovalo, je třeba náhlá změna stylu. Podezřelé je i to, když studenti nejdřív na řadě stránek bojují s pravopisem, a dál už není ani sebemenší chybička. Stejně tak zarazí myšlenkový skok nebo změna v úpravě," říká profesorka.

Aby se o svém podezření ujistila, zadá tato rodilá Američanka nějaký nezvyklý obrat nebo výraz o čtyřech až pěti slovech z pochybné pasáže do běžného internetového vyhledávače. Pokud šlo skutečně o kopii, tato důvtipná strategie epigona rychle odhalí. Profesionální protipodvodnické agentury Američanka nepoužívá, aby zbytečně nevyhazovala peníze.

Pečlivě zhotovené internetové sbírky domácích prací však expertka Weberová-Wulffová rozhodně nezatracuje. "Mohou sloužit jako databanky k rešerším, jako myšlenkové inspirace či návod ke správnému zacházení s prameny," říká.

Také komunikační odborník Patrick Hammer, který se svou sestrou Tanjou založil portál Hausarbeiten.de, tvrdí, že chrání vědomosti. "Výslovně upozorňujeme, že zkopírované domácí práce jsou porušením autorského práva a že je tato činnost trestná," řekl Hammer.

Docent Technické univerzity v Berlíně Ian Kaplow diagnostikuje u mnoha studentů "nedostatečné právní vědomí". Když na univerzitě opravoval první domácí práce a narazil na plagiáty, vsadil na osvětu. V prvních hodinách svého semináře anglistiky a filozofie studentům vysvětloval, jak se používá internet a jak se správně citují zdroje.

Poprvé teď hrozí podvodníkům přísné tresty. Na fakultě správní vědy univerzity v Kostnici byli postiženi dva zvlášť troufalí studenti. Jeden opsal z internetu celou diplomovou práci, druhý asi polovinu.

Profesoři je nechtějí pustit k dalším zkouškám, což bude mít za následek, že nedostanou diplom a nemohou ve svém oboru znovu předložit diplomovou práci. Oba studenti se však zapřísahají, že svou práci vymysleli sami, bez cizí pomoci.

Předseda zkouškové komise Rainer Schnell říká, že v Německu zatím takový precedens není, ale že je ochoten pohnat podvodníky třeba až ke správnímu soudu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video