Za operaci ledviny padly podmínky

  • 106
Hradec Králové - Soud v Hradci Králové potrestal vyoperování opačné ledviny. Operatér a ambulantní lékař, který v záznamu zaměnil levou ledvinu za pravou, odešli s podmínkami. "Dopustili se ublížení na zdraví z nedbalosti," konstatoval soudce. Asistent operujícího lékaře byl zproštěn obžaloby. Rozsudek není pravomocný.

Dvaatřicetiletý ambulantní lékař Zbyněk Veselský se na místě odvolal, stejně postupoval i státní zástupce. O tři roky starší operatér Miloš Broďák si ponechal čas na rozmyšlenou.

Soud oběma lékařům vyměřil osmiměsíční trest vězení s podmíněným odkladem na 18 měsíců. Potrestal je za trestný čin ublížení na zdraví.

"Co se trestu týče, odpovídá našemu návrhu. Právní kvalifikace je mírnější než jsme předpokládali, proto jsme si ponechali lhůtu," komentoval rozsudek okresní státní zástupce Alexander Pumprla.

Třetí z obžalovaných, asistent operatéra Petr Kutílek, byl obžaloby zproštěn. Podle soudce neměl narozdíl od operatéra povinnost protokoly zkontrolovat.

Všichni tři lékaři, kteří stále v královéhradecké fakultní nemocnici pracují, přímou vinu na chybně provedené operaci, kterou uskutečnili v roce 2000, odmítli.

"Neshledali jsme zavinění, protože pouhým přepsáním v ambulantní kartě nelze způsobit následek, který je žalován," uvedl Veselovského advokát Josef Oubrecht.

"Pacientův zdravotní stav se zhoršil i proto, že jsem důvěřoval závěrům v lékařských zprávách kolegů," přiznal lékař, který muže operoval.

"Řádně se neseznámil s dokumentací a operoval bez rentgenového snímku, přičemž pacientovi vyoperoval opačnou ledvinu," zdůraznil soudce Michal Griger.

Pacient: Zkazili mi život
Pochybení lékařů obrátilo pacientovi život doslova vzhůru nohama. Důsledkem operace selhaly ledvinové funkce. Každý druhý den dojíždí do nemocnice, nemůže pořádně jíst, pít a chodit.

"Zkazili mi život. Výsledek operace je ten, že třikrát týdně vždy na čtyři hodiny dojíždím do nemocnice na dialýzu, musím jíst omezeně a denně mohu vypít nejvýše půl litru tekutin. Nejsem schopen žádné fyzické práce, jen krátké chůze," uvedl již dříve dvaašedesátiletý Zdeněk Volf.

Nenávist vůči lékařům přesto necítí. "Odsouzení si zasluhují, ale vězení ne. Zmýlit se může každý."

Nemocnice chybu přiznala
Vedení fakultní nemocnice omyl přiznalo, lékaře potrestalo a zavedlo přísnější systém kontrol. Operující lékař nesměl rok operovat. Několika lékařům vedení nemocnice snížilo plat a přednosta kliniky musel obhajovat svoji funkci v konkurzu. 

Podle znaleckého posudku v tomto případě prošel chybný zápis kontrolou osmi lékařů a je s podivem, že se na nic nepřišlo.

"Můj klient se necítí být vinen, proto zvážíme odvolání. Největším viníkem je chybný systém organizace a řízení na klinice a ne dva lékaři," tvrdí Broďákův obhájce Jan Mach.

Přednosta urologické kliniky v listopadu u soudu řekl, že největší díl viny leží na operatérovi, který si měl před zákrokem lépe prostudovat dokumentaci.

Poškozený pacient na nemocnici dosud jako odškodné vysoudil 405 tisíc korun. Soudní líčení o výši odškodného nebylo ale dosud ukončeno. Muž totiž požaduje odškodnění do celkové výše 1,6 milionu korun.

Obžalovaní jsou považováni za odborníky
Všichni tři obžalovaní mají v královéhradecké nemocnici pověst kvalitních odborníků. Dvaatřicetiletý Zbyněk Veselský, čtyřiatřicetiletý Miloš Broďák a o čtyři roky starší Petr Kutílek svalují hlavní odpovědnost jeden na druhého.

Veselský při ambulantním vyšetření jako první zaměnil ledviny, když je zapisoval do lékařské dokumentace. Tvrdí, že hned druhý den při kontrole chybu opravil. Podle něj nese hlavní vinu lékař, který operoval.

"Omyl v zápisu nedokážu vysvětlit, šlo o chvilkové pochybení. Svoji vinu chápu v tom, že jsem jako první uvedl do dokumentace chybné údaje. Kdyby však každý další lékař postupoval tak, jak má, nemohlo k vyoperování jiného orgánu dojít. Jako operatér se nikdy nespoléhám jen na zápis v ambulantní kartě," uvedl Veselský.

Operující lékař Broďák se hájí tím, že chyba v dokumentaci opravena nebyla. Petr Kutílek, který při operaci asistoval, neměl podle svých slov povinnost zdravotní dokumentaci kontrolovat.

Pacient trvá na odškodném
Zmrzačený pacient Zdeněk Volf žádá po nemocnici odškodné ve výši 1,62 milionu korun, 405 tisíc mu už pojišťovna vyplatila.

Volfovi měla operace pomoci od vleklých zdravotních problémů. Drobného pána v letech trápily ledviny už dvacet let. Lékaři mu doporučili odstranit nemocnou ledvinu s tím, že druhá a méně poškozená mu bude ještě dlouho sloužit.

Pacient prožil šok, když se po operaci probudil z narkózy. "Hned jsem si všimnul, že mám jizvu jinde," vzpomíná Volf. Po čase mu lékaři vyoperovali i druhou, nefunkční ledvinu. Od té doby nemocný muž marně čeká na transplantaci.

"Chybu lékaři nepochybně udělali. Míru zavinění komentovat nebudu, o tom musí rozhodnout soud," řekl Volf před soudním líčením.

Asistent operatéra Petr Kutílek čeká na verdikt soudu, 21. ledna 2003

Operatér Miloš Broďák (vzadu) přichází k soudu, 21. ledna 2003

Asistent operatéra Petr Kutílek(uprostřed) přichází k jednání okresního soudu, 21. ledna 2003

, ,

Video