Rebelové v poslaneckém klubu ODS - Petr Tluchoř, Marek Šnajdr, Ivan Fuksa,

Rebelové v poslaneckém klubu ODS - Petr Tluchoř, Marek Šnajdr, Ivan Fuksa, Tomáš Úlehla a Jan Florián | foto: Michal Sváček, MAFRA

Končíme, nejsme bílí koně, zamávali rebelové. ODS je za to nepotopí

  • 147
Tu otázku ve středu řešila celá Sněmovna: proč rebelové Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr nečekaně složili poslanecké mandáty? Čím je ODS najednou přesvědčila? Co jim slíbila? Podle informací MF DNES jim vedení strany slíbilo, že je v budoucnu neodepíše.

Odpověď je zřejmě jednoduchá: vzbouřenci skončili z obavy, že by je ODS po pádu Nečasovy vlády vygumovala z politické mapy. Že by skončili jako jejich bývalý kolega Vlastimil Tlustý, který přispěl ke shození kabinetu Mirka Topolánka. Tlustý musel odejít z ODS, nezískal žádnou "trafiku" ve státní správě a propadá se do zapomnění.

"Čelili obrovskému tlaku, že dopadnou jako Tlustý," potvrdil jiný rebelující poslanec Tomáš Úlehla, který ve Sněmovně zůstal.

Veřejně se Tluchoř, Fuksa ani Šnajdr nechtějí ke svému odchodu ze Sněmovny vyjadřovat. Reportéři MF DNES však ve středu s některými z nich či s lidmi z jejich okolí hovořili.

Vzbouřenci před kongresem ODS věřili, že mohou šéfa strany a premiéra Petra Nečase porazit. Mnohé osobnosti strany i regionální hráči je "hecovali", aby se Nečasovi postavili. Tedy aby nehlasovali pro daňový balíček a svrhli vládu.

Když však došlo na kongresu na hlasování, většina podpořila Nečase. A dokonce přijala usnesení, že všichni poslanci mají hlasovat pro balíček. Tluchoř, Fuksa i Šnajdr pochopili, že nemají v ODS otevřenou podporu, že mají splnit roli bílých koní, kteří naplní přání zákulisních hráčů a položí vládu.

"Ti, kteří nás hecovali, by pak slavně vytvořili nový kabinet a byli by za hrdiny. A nás by jako užitečné idioty zavrhli. Skončili bychom v klubu ODS, ve straně i na kandidátkách," řekl jeden z rebelů. "Cítili, že jim sice všichni tleskají, ale když přijde na lámání chleba, postaví se za Nečase," potvrdil Úlehla.

Díky tomu, že složili mandát a umožnili vládě přežít, mají vzbouřenci v ODS budoucnost. Podle informací MF DNES dostali od vedení slib, že je neodepíše; mohou se ucházet třeba o funkce ve státní správě. Šnajdr například hodlá pokračovat v práci šéfa správní rady VZP. "S poslaneckým mandátem to nesouvisí," řekl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video