Pamětní mince s portrétem Mary MacKillopové vydaná při příležitosti jejího svatořečení

Pamětní mince s portrétem Mary MacKillopové vydaná při příležitosti jejího svatořečení | foto: AP

Za odhalení pedofila ji exkomunikovali. Papež jí učiní první australskou světicí

  • 18
V polovině října papež Benedikt XVI. kanonizuje první australskou světici. Řada katolíků tvrdí, že Mary MacKillopová by se měla stát patronkou všech obětí sexuálního zneužívání katolickým klérem. Návrh vyvolává kontroverze, na pověsti jeptišky ulpěl i stín podezření z alkoholismu.

Katolíci z celé Austrálie netrpělivě vyhlížejí datum 16. října 2010. Toho dne papež Benedikt XVI. svatořečí australskou jeptišku Mary MacKillopovou, která se tak stane prvním australským svatým.

V dokumentu o jejím životě, který při této příležitosti připravila australská televize, mimo jiné zaznělo, že sestra MacKillopová byla pronásledována vlastní církví za to, že udala kněze podezřelého ze sexuálního obtěžování dětí.

V roce 1870 MacKillopová své diecézi nahlásila, že kněz Patrick Keating obtěžuje děti v církevní škole poblíž Adelaide. Keating sice byl zbaven své funkce a uklizen do Irska, pro MacKillopovou byly následky daleko horší. Přátelé chlípného kněze přesvědčili místního biskupa, aby jeptišku na pět měsíců exkomunikoval pro neposlušnost.

Patronka zneužívaných, nebo svědek pokrytectví církve?

Tvrzení, že budoucí světice byla perzekvována katolickou církví za svědectví proti pedofilnímu knězi, vnukla mnoha věřícím myšlenku, aby se stala neoficiální patronkou všech obětí zvrhlých kněží.

Kardinál George Pell představil pamětní minci při příležitosti svatořečení Mary MacKillopové

Kardinál George Pell představil pamětní minci při příležitosti svatořečení Mary MacKillopové

"Všechny oběti sexuálního zneužívání se nyní mohou modlit k Mary MacKillopové, která jim porozumí lépe než jakýkoliv jiný svatý," tvrdí americký reverend James Martin. Zástupci obětí ale z návrhu nadšení nejsou. Podle nich případ exkomunikované jeptišky jen ilustruje, jak se církev k pedofilním skandálům staví.

"Ten kněz se bez jakéhokoliv trestu vrátil do Irska. Představte si, jakou škodu tam mohl dále napáchat. To jen ilustruje fakt, že vedení církve skandály vždy tutlalo. Na tom se do dneška nic nezměnilo," řekl listu The Daily Telegraph zástupce obětí z organizace Survivor´s Voice Bernie McDaid.

Poté, co papež Jan Pavel II. sestru Mary v roce 1995 beatifikoval, začali australští katolíci usilovat i o její kanonizaci. Církevní orgány prověřily, že stojí za minimálně dvěma zázraky - například vyléčením ženy s rakovinou. Proces svatořečení se však podle listu The Guardian v jednu chvíli zadrhl kvůli nařčení, že sestra Mary byla alkoholička. Sestřičky z jejího řádu to vyvrátily s tím, že budoucí světice si dopřávala štamprle brandy, aby si ulevila od vysilujících menstruačních křečí.

Obyčejná žena, svatý život

Sestřička Mary MacKillopová

Sestra Mary MacKillopová se narodila v Melbourne skotským přistěhovalcům v roce 1842. Nejdříve pracovala jako učitelka, ale postupem času si uvědomovala potřebu šíření vzdělanosti v Austrálii. Proto v roce 1867 založila řád Sester svatého Jakuba svatého Srdce. Řád pod jejím vedením sílil a až do dočasné exkomunikace MacKillopové nabíral nové členky. Za jejím vyloučením z církve mohla být i snaha zakladatelky řádu odpovídat se přímo papeži a ne místnímu biskupovi. MacKillopová zemřela v roce 1909, sto let poté se arcibiskup z Adelaide Philip Wilson omluvil za její křivé odsouzení. "Sestra Mary byla obyčejný člověk, který žil svatý život. Její motto 'nedívej se nikdy na nouzi, aniž bys něco udělal' je výzvou všem věřícím," řekl podle serveru Radio Vaticana arcibiskup Wilson. Její odkaz dnes následuje přes devět tisíc jeptišek v celé Austrálii.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video