Za obchod se ženami padla podmínka

  • 17
Podnikatel Muhamed Gutiqi se živil tím, že zajišťoval nejméně šesti ženám práci prostitutek v zahraničí a bral od nich část výdělku. Ostravský soudu mu za obchodování se ženami vyměřil tříletý trest s odkladem na tři roky. Gutiqiho "proslavil" i neúspěšný projekt mešity v Orlové.

Gutiqi, jehož záměr postavit mešitu vzbudil diskuze a emoce v celé zemi, od začátku tvrdil, že obvinění jsou zcela vylhaná.

U soudu ale bez váhání přijal trest. I státní zástupkyně se vzdala práva na odvolání, takže rozsudek je platný.

"Nevím, co bych řekl. Stejně všechno obrátíte proti mě," pravil po rozsudku Gutiqi, který říká, že za neúspěch jeho projektu mohou i novináři, kteří zpochybňovali jeho serióznost a existenci investorů mešity. Na tom právě akce ztroskotala.

U soudu se hájil tím, že obvinění na něho vymyslela manželka, tchýně a další ženy z jeho okolí, aby ho dostaly za mříže, když bylo jeho manželství v krizi.

"Co si myslet o ženské, která vás dá zavřít do vazby, ale pak zase pro vás dělá cokoliv a znovu se za vás vdá," líčil vesele Gutiqi, který pochází z Kosova a v Ostravě žije třináct let.

Soud jeho obhajobě neuvěřil, i když všechny ženy u soudu změnily výpověď v jeho prospěch.

Podle rozsudku přivedl v letech 1999 až 2002 k prostituci svou mladou českou manželku, její sedmnáctiletou sestru i její kamarádky, dceru Antigonu, která k němu přijela na návštěvu z Bosny a Hercegoviny a svou českou milenku.

"Svědkyně sice z různých důvodů před soudem všechno popřely, ale tomu jsme neuvěřili," uvedla předsedkyně senátu Radomíra Kijasová. Většina z žen totiž předtím vypovídala na policii velice podrobně. "Všechny detaily do sebe zapadaly. Není možné, aby to věděly, kdyby to nezažily," vysvětlila soudkyně.

Dodala ale, že až na sedmnáctiletou švagrovou Zdeňku, kterou přesvědčoval k prostituci i psychologickým nátlakem, všechny ženy dělaly prostitutky dobrovolně. Nelíbilo se jim jen, když po nich chtěl moc peněz, byl hrubý a bil je.

Gutiqiho tchýně ve své původní výpovědi líčila, jak působil na její mladší dceru Zdeňku. "Říkal jí, ať neztrácí čas učením, že je pěkně rostlá, že dělat prostitutku je práce jako každá jiná, a že je to lepší, než jíst plesnivý chleba,"  líčila Gutiqiho tchýně. Vysvětlila, že jim doma před výplatou skutečně někdy zbyl jen plesnivý chleba. - více zde

Gutiqi byl již jednou odsouzen, a to za pašování heroinu. Bylo to v Bulharsku, kde byl také ve vězení. Interpol ho také vyšetřoval kvůli podezření z organizování loupeže v Německu, odkud byl poté vyhoštěn.

Do Německa proto jezdil na falešný pas a doklady na cizí jméno zajišťoval i dívkám, které vozil do erotických klubů.

Gutiqi tvrdil, že doma v Kosovu byl řezníkem. Než se usadil v Česku, zkoušel se uchytit například ve Švýcarsku, kde založil cestovní kancelář. V Ostravě si zřídil mimo jiné second hand.

Proslavil ho až velkorysý projekt mešity,  kterou měli využívat muslimští hosté darkovských a klimkovických lázní.

Orlovská radnice byla k tomu vstřícná. Po měsících jednání a diskuzí ale zjistila, že Gutiqi nemá žádné konkrétní investory, a že ti, které jmenoval, neexistují, nebo o plánech v Orlové nic nevědí.


Video