Za Nobelovu cenu si vědec koupí motorku

  • 1
Praha - Angličan Paul Nurse září. Ve čtvrtek v Praze mu do bohaté sbírky vědeckých ocenění přibyl čestný doktorát Univerzity Karlovy, za půldruhého měsíce převezme ve Stockholmu nejprestižnější ocenění, jaké může vědec získat - Nobelovu cenu. A to byl doma loni povýšen do šlechtického stavu. Vše za objevy, které vedou k vývoji dalších léků proti rakovině.

Čestného doktorátu z Karlovy univerzity si vědec cení. "K vaší zemi mám vřelý vztah, s českými vědci spolupracuji už dvacet let, tedy už od dob, kdy to nebylo nijak jednoduché," říká.

Pak se usměje a dodává: "A víte, kde mě zastihl telefonát, že jsem dostal Nobelovu cenu? Seděl jsem právě na zasedání mezinárodního výboru, který projednává pomoc při rekonstrukci brněnského kláštera, v němž působil zakladatel genetiky Gregor Mendel!"

Nobelovu cenu vědec dostal za popis dělení buněk
Paul Nurse získal Nobelovu cenu za medicínu společně se dvěma dalšími vědci za významný přínos k poznání mechanismu dělení buněk. Když se v tomto mechanismu něco porouchá, buňky se začnou dělit nekontrolovaně a vzniká nádorové bujení.

"Jsme teď schopni mnohem lépe rozpoznat i malé rozdíly mezi normální a rakovinnou buňkou, což umožňuje časnější diagnózu," vysvětluje. "Dnes máme i větší možnosti najít nové léčebné postupy. Během deseti patnácti let budeme tuto nemoc schopni léčit mnohem účinněji."

Nurse je ale skeptický v odhadu, kdy rakovina přestane být obávaná. Její příčiny jsou totiž jak dědičné, tak způsobené vlivem prostředí a životního stylu, takže nelze spoléhat na objev univerzálního léku. "Nejsnazší způsob, jak zabránit vzniku mnoha nebezpečných nádorů, je ovšem známý už teď - nekouřit," připomíná.

Jde na mě mužská menopauza, míní
Když se ho po oznámení, že dostal Nobelovu cenu, novináři v Londýně ptali, co udělá s penězi (třetinou z deseti milionů švédských korun, což je pětatřicet milionů českých korun), dvaapadesátiletý Nurse odpověděl: "Přichází na mě mužská menopauza, tak toužím po motocyklu."

To zopakoval i v Praze s tím, že se myšlenky na pořádnou motorku dosud nevzdal. Mezi jeho koníčky ostatně už patří pilotování lehkých letadel.

Za ředitelování se platí víc než za vědu
Už pět let je Paul Nurse generálním ředitelem prestižního londýnského ústavu Imperial Cancer Research Fund, kde řídí významné onkologické projekty.

"Být dobrým výzkumníkem bylo ovšem mnohem těžší než být ředitelem, ale za práci ředitele mi platí víc," poznamenává s šibalským zábleskem v očích.

Nositel Nobelovy ceny Paul Nurse získává v Praze čestný doktorát UK, 18. října 2001


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video