Ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Za nízké platy lékařů můžete vy, napsal ministr Heger hejtmanovi

  • 80
Pardubický kraj se chtěl zastat nespokojených lékařů, ale v Praze narazil. Za nízké platy lékařů můžete vy, napsal v podstatě hejtmanu Radko Martínkovi ministr Leoš Heger. Kraj se podle něj musí připravit na personální krizi v nemocnicích.

Martínek se minulý týden spolu s pardubickou primátorkou Štěpánkou Fraňkovou zastal stávkujících lékařů, kteří se připojili k výzvě "Děkujeme, odcházíme". Ministr ho ale vyplísnil.

"Tato problematika nebyla z vaší strany dostatečně a včas řešena," napsal Heger, který se mimochodem s Martínkem dobře zná.

CO NAPSAL MINISTR HEJTMANOVI

"Za výši platů v nemocnicích zřizovaných krajskými úřady jsou zodpovědné právě kraje, tedy i Vy osobně, a tato problematika nebyla z Vaší strany dostatečně a včas řešena. Místo toho se upřednostňovaly jiné investiční výdaje. Nejedná se tedy primárně o problém, který by mělo řešit Ministerstvo zdravotnictví ČR. V rámci samosprávné působnosti krajů je Vaší povinností navrhnout a realizovat takovou restrukturalizaci zdravotní péče, která péči neomezí a nepovede ke snížení plateb z veřejného zdravotního pojištění.
Je plně v působnosti krajů a ředitelů zdravotnických zařízení vyjednávat se zdravotními pojišťovnami o úhradách tak, aby byla zajištěna odpovídající kvalita a dostupnost zdravotní péče v případě nouzového režimu.

(výběr z dopisu)

"Tento argument vůbec nepřijímám," uvedl hejtman Radko Martínek s tím, že jeho krajská vláda lékařům po svém nástupu zvedla platy.

Podle Hegera měl ale kraj provést restrukturalizaci péče. Pod tím má zřejmě ministr na mysli něco takového, jako bylo plánované spojení litomyšlské a svitavské nemocnice. To Martínek po svém nástupu oznámil jako cíl, ale pak od něj upustil.

ČSSD v čele kraje nechala zpracovat koncepci zdravotnictví, která měla spustit velké změny. Jenže zatím se nestalo prakticky nic.

Teď přitom krajským politikům teče kvůli nespokojenosti lékařů do bot. Jenom z pardubické nemocnice podala výpověď v rámci akce "Děkujeme, odcházíme" více než polovina lékařů a drtivá většina anesteziologů. Pokud v březnu zůstanou doma, nemocnice v podstatě přestane fungovat.

Předseda Lékařského odborového klubu pardubické nemocnice Tomáš Gottvald si myslí, že například pardubická a chrudimská nemocnice měly více spolupracovat. "Jistě neobstojí, aby v Chrudimi byly zastoupeny úplně všechny zdravotnické odbornosti," uvedl.

Tento názor poněkud překvapivě podpořil také Sotirios Zavalianis, majitel společnosti Multiscan, která v pardubické nemocnici provozuje onkologii.

Je ale evidentní, že hlavní problém v kraji není příliš vysoký počet nemocnic, ale krize celého systému zdravotnictví, kterou je nutné řešit v Praze.

Ministr zdravotnictví ředitele nemocnic upozorňuje, že musí zajistit zdravotní péči i v nouzovém režimu. "Toho se nezříkáme, je otázka, jaké budeme mít možnosti," řekl ředitel pardubické nemocnice Josef Šimurda.

Pokud lékaři odejdou, ředitel nebude schopen zajistit akutní péči, což je jeho povinnost. "Je to vážná situace. Odpovědnosti nás nikdo nezbaví," uvedl Šimurda.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video