Mezi nezávislé kandidáty, kteří získali křeslo v místním zastupitelstvu, je i herec Tomáš Hanák.

Mezi nezávislé kandidáty, kteří získali křeslo v místním zastupitelstvu, je i herec Tomáš Hanák. | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Za nezávislé kandidovali slavní i naštvaní

  • 46
Společně s přehledem vyhráli komunální volby. A přitom je nespojuje skoro nic. Tolik křesel jako tentokrát, celkem 66 procent, v zastupitelstvech měst a obcí nezávislí ještě nikdy nezískali, i když komunální volby vyhrávají vždycky. A kdo všechno se pod nálepkou "nezávislý" skrývá?

Volební speciál

Tak třeba v Ohníči na Teplicku jsou to fotbalisté z tamní tělovýchovné jednoty Baník. "Důležité je hlavně to, aby se zastupiteli stali lidé, kteří to mají v hlavě srovnané a chtějí se skutečně do života v obci zapojit," objasňuje své politické vize pětatřicetiletý lídr kandidátky ohníčských fotbalistů Martin Šimšálek.

Jak moc mu leží blaho obce na srdci, teď bude moci ukázat: křeslo v zastupitelstvu spolu se dvěma "fotbalovými" kolegy skutečně získal. Fotbalisté jsou v Ohníči evidentně populární, získali přes 21 procent hlasů, což je víc než komunisté nebo ČSSD. Porazit je dokázalo jen konkurenční Sdružení nezávislých.

Pokud se proti nim "nespikne" ODS a ČSSD, bude ve středočeských Poděbradech nejspíš vládnout Poděbradské fórum, další nezávislé sdružení občanů, kteří nemají žádnou stranickou knížku, a přesto chtějí do politiky mluvit. Tedy do té na místní úrovni.

Zkušenosti s prací na radnici, ale v opozičních lavicích, už členové sdružení mají z minulého volebního období. Tentokrát mohou s čtyřiceti procenty hlasů vládnout. "Dokázali jsme přimět radnici, aby nestavěla v lokalitě autokempu luxusní domy. Na druhou stranu se nám nepovedlo zabránit například necitlivému kácení stromů," vypočítává Lubomír Zíta, šéf fóra a ředitel základní školy v jedné osobě.

Svou kampaň založilo Poděbradské fórum na mimořádně tvrdé kritice stranické politiky. "Stranické vedení města prokázalo svou činností, že jeho prioritou není zájem občanů, ale pouze poslušnost vůči nadřízeným, hájení stranických zájmů a osobní prospěch," píše se v záhlaví internetových stránek fóra.

Politiky mají rádi i neradi
To herce Tomáše Hanáka nenávist vůči politickým stranám do zastupitelstva obce Nižbor na Berounsku rozhodně nevedla. Právě naopak. Přestože Sdružení nezávislých kandidátů, za které do voleb šel, získalo v nižborském zastupitelstvu většinu, nedá Hanák dopustit na dosavadní starostku Kateřinu Zuzkovou. I když je to "konkurentka" z ODS.

"Je tak fantastická, obětavá a je za ní vidět tolik práce, že bych proti ní rozhodně na starostu nekandidoval," chválí ji Hanák. S politiky je spokojený, potřebu kandidovat měl z jiného důvodu. "Zkrátka mě nezávislí oslovili, chvíli jsem to zvažoval a pak jsem si řekl: Vždyť by přece mělo být normální zajímat se o svou obec a pomáhat jí," říká.

Ambici své obci pomoci, protože místní politici to podle nich nedělají, má i skupina podnikatelů z Frenštátu pod Radhoštěm. Jejich nezávislé sdružení Naše Beskydy se s 20 procenty hlasů umístilo za ODS jako druhé.

"Sdružení jsme založili v roce 2004, když se objevily zprávy o tom, že OKD chce obnovit těžbu na Dole Frenštát. Od té doby děláme vše pro to, abychom jim v tom zabránili," vysvětluje předseda sdružení Stanislav Uruba.

Obnovená těžba by srovnala se zemí nedalekou obec Trojanovice. "Teď vyjednáváme o tom, abychom získali post tamního starosty," nastiňuje povolební strategii sdružení. Pokud jde o názory na jiné záležitosti než kritizovaný důl, je jeho sdružení naprosto nesourodá skupina. "Jsme hodně názorově pestří," přiznává Uruba.

I život obce Horská Kvilda na druhém konci země se po volbách oficiálně dostane do rukou nezávislých. I když ne docela. Vedle místního řezbáře, nestraníka Karla Tittla, se v zastupitelstvu šumavské vesnice ocitne například i bývalý ministr životního prostředí František Benda, který je členem ODS. "I když je z ODS, kandidoval také jako nezávislý, takže nám to tu trochu narušil. Ale už jsme mu to odpustili," směje se Tittl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video