Strojvůdce přiznal, že vlak jel dvakrát rychleji. Hlídá ho policie

  • 351
Jeden ze strojvůdců vlaku, který ve středu vykolejil ve Španělsku, záhy po nehodě připustil, že stroj jel příliš rychle. Údajně až dvakrát více, než v problematické zatáčce stanovuje povolená rychlost. Při nehodě zemřelo nejméně 80 lidí. Soud nařídil uvalit na strojvůdce vazbu. Provozovatel vlaku uvedl, že souprava byla ve vynikajícím technickém stavu.

"Doufám, že nejsou mrtví, protože to by bylo na moji zodpovědnost," volal podle španělského listu El País jeden ze strojvůdců vlaku Alvia těsně po nehodě do vysílačky spojené s nedalekou železniční stanicí.

Tragédie v Galicii

V té chvíli ještě Francisco José Garzon Amo netušil, že je na místě jednoho z největších vlakových neštěstí ve španělské historii. Lehce poraněného strojvůdce hlídá policie v nemocnici, informovala agentura Reuters. Galicijský soud také policii nařídil uvalit na muže vazbu a vyslechnout ho.

Podle BBC je strojvůdci 54 let, ve společnosti provozující vlak pracoval více než třicet let. "Více než rok obsluhoval vlak na této trati," uvedl Julio Gomez Pomar ze společnosti Renfe.

Vlak byl podle provozovatele v perfektním stavu

Podle něj vlak neměl žádné technické potíže, dokonce ráno před nehodou prošel prohlídkou. "Tyhle vlaky procházejí prohlídkou každých 7 500 kilometrů... jeho servisní záznam byl dokonalý," dodal mluvčí. 

Příčiny nehody nejsou dosud jasné, čeká se na analýzu černých skříněk poničeného stroje, který španělské dráhy poslaly na trať v roce 2006. Vlak však podle všeho jel příliš rychle, což potvrdil i strojvůdce v onom telefonátu z nehody.

"Jel jsem stodevadesátkou a vlak vykolejil," přiznal do telefonu. Pak uvedl, že rychlost možná byla něco mezi 180 až 200 kilometry v hodině. I kdyby byla nižší, vlak do problematického ostrého traťového oblouku vjel více než dvakrát rychleji, než povoluje stanovená rychlost. Vlaky mají povinnost v této oblasti zpomalit na 80 kilometrů v hodině.

Nebezpečná zatáčka

Po tragédii pak podle svědků zmateně stál mezi troskami soupravy a mrtvými těly. "Vykolejil jsem, co budu dělat? Co budu dělat?" opakoval donekonečna, píše celostátní deník El Mundo.

Zatím není známo, zda nadměrnou rychlost způsobila technická porucha vlaku, nebo lidská chyba. Strojvůdce to nevysvětlil. Zatáčka Grandeira je však mezi zaměstnanci drah proslulá jako velmi obtížná. Nachází se zhruba tři kilometry od nádraží v Santiagu a je jednou z nejostřejších na trati. Rychlost je zde proto omezena na 80 kilometrů v hodině.

Záchranáři stále pátrají po přeživších

Nehoda na trati Madrid - Ferrol si ve středu krátce před devátou hodinou večer vyžádala nejméně 80 obětí. A záchranáři v troskách poničených vagonů stále pátrají po dalších zraněných a mrtvých. Krátce po nehodě na pomoc přispěchala i řada místních. Začali rozbíjet okna vlaku a vyprošťovat ven zraněné. Další nosili přikrývky, které pokládali na mrtvá těla ležící podél soupravy.

Zdemolované vagony povalené na trati postupně zdvihá mohutný jeřáb. Nejhůře zasažen byl podle tamních médií restaurační vagon, který se při nehodě vymrštil do výšky a odlétl 15 metrů daleko.

Většina z více než 220 pasažérů mířila do severošpanělského Santiaga de Compostela, slavného poutního místa. Zda mezi obětmi či zraněnými byli i Češi, nemá dosud české ministerstvo zahraničí žádné informace.

Na místo neštěstí dorazil španělský premiér

Podle úřadů byli již všichni zranění identifikováni, známa jsou také jména většiny z 80 mrtvých, národnost však nikoli. Předběžné zprávy hovoří o tom, že je mezi oběťmi několik Američanů a nejméně jeden Brit.

Podle aktuálních informací galicijské regionální vlády po nehodě lékaři ošetřovali na 178 lidí. Momentálně 95 z nich zůstává i nadále hospitalizováno v místní nemocnici. Mezi nimi je i jeden ze dvou řidičů soupravy. Jeho kolegu začali již policisté vyšetřovat. V kritickém stavu je 36 cestujících, včetně 4 dětí (více o nehodě zde).

Na místo nehody dorazil před polednem španělský premiér Mariano Rajoy a navštívil tamní nemocnici, kam záchranáři převezli většinu raněných. "Nebudete sami," vzkázal viditelně dojatý Rajoy, rodák ze Santiaga de Compostela, rodinám obětí.

Poděkoval také místním lidem, kteří ve velkém pomáhali zachraňovat zraněné a stáli fronty v nemocnicích, aby mohli darovat nedostávající se krev. "Díky všem, je to velmi posilující," řekl. Na místo tragédie vyrazil rovněž král Juan Carlos.

Španělský premiér při své čtvrteční návštěvě místa neštěstí oznámil, že vyhlásí třídenní celostátní smutek za oběti havárií. Pro autonomní společenství Galicie vyhlásil šéf tamní regionální vlády Alberto Nuňez Feijoo smutek o čtyři dny delší.

Záběry těsně po vykolejení vlaku

Santiago de Compostela

Santiago de Compostela

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video