Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za nefunkční televizi bez antény v bufetu dostala nájemkyně pokutu

  • 861
Ve dveřích bufetu na autobusovém nádraží v Hodoníně se objevili kontroloři z agentury najaté Českou televizí. A nájemkyni, šestapadesátileté Ludmile Ištvánkové, začaly problémy. Vůbec ji totiž nenapadlo, že by pětadvacet let starý a nefunkční televizor měla mít přihlášený.

Přístroj byl vystavený v polici uvnitř jako atrapa. Jenže i za tu by měla platit pravidelné měsíční poplatky. Muž a žena, kteří do její veřejné provozovny přišli bez nahlášení a neprokázali se podle Ištvánkové žádným průkazem, si nefunkční televizor ihned nafotili.

Poté uložili udivené provozovatelce nádražního bufetu, která ani vystavený televizor nevlastní, deset tisíc korun pokuty.

Na domě navíc ani nefungují antény. A tak i kdyby stará Orava fungovala, neměl do ní podle hostinské prostě odkud "přitéct" signál.

Soud řekl: Zaplatit

Okresní soud v Hodoníně před pár dny přesto rozhodl, že paní Ištvánková musí pokutu České televizi zaplatit. "Nepomohl ani posudek, že je přístroj opravdu nefunkční, ani doložená svědectví, že televize skutečně nikdy nehrála," diví se rozhodnutí soudkyně Ludmila Ištvánková.

Za peníze, které ji teď neznalost zákona bude stát, si podle prodejců elektroniky mohla paní Ištvánková pořídit dvě plazmové televize.

Spolu s úhradou právníkovi, náklady na posudek svědčící o nefunkčnosti přijímače a náklady na odvolání zaplatí teď místo deseti tisíc rovných dvaatřicet.

"Je to podle nás naprosto paradoxní a nepochopitelná situace. Soudkyně hodonínského soudu totiž během tří minut rozhodla v náš neprospěch. Nevyslechla ani námitky obhájce mé matky," popisuje znechuceně dcera nájemkyně hostinského zařízení Pavla Kryštofová.

Platí se i za nefunkční přístroj

Pro ni je nepochopitelné, jak může Česká televize chtít platit za službu, kterou její matka vůbec nevyužívala.

"I když je přijímač nefunkční, jsou všichni provozovatelé veřejných provozoven, jakou například bufet či restaurace je, ze zákona povinni mít jej nahlášený a platit měsíčně televizní poplatek. Ten se totiž u podnikatelů platí z držby každého jednotlivého přístroje. Nerozhoduje, zda je televize funkční, či není. Takže kdyby měla v tomto konkrétním bufetu paní pět takových přístrojů, musí platit za každý z nich," vysvětlil právník České televize Dalibor Kalcso, který ČT zastupuje při vymáhání dlužných částek.

Kalcso naznačil, že po republice jsou tisíce takových nenahlášených přístrojů, jejichž majitelé spoléhají často na to, že se na ně prostě nepřijde.

"Pracovníci agentury, kteří pro nás pracují, ale mohou namátkově navštívit kteroukoli provozovnu bez předchozího upozornění," varuje Kalcso.

Ten paní Ištvánkové poradil zažádat o splátkový kalendář až na dvanáct měsíců a požádat o odpuštění úroků. S tím však nesouhlasí jiný právník Vítězslav Krabička. Nad rozhodnutím soudkyně v Hodoníně se docela podivil. Podle něho se má i přes tvrzení právníka ČT Ludmila Ištvánková odvolat a do rozhodnutí odvolacího soudu částku neplatit.

"Vzhledem k rozhodnutí soudu nebyla zřejmě argumentace právního zástupce taková, aby soud přesvědčila o tom, že zákon o poplatcích paní Ištvánková neporušila," připustil ovšem Štěpán Janda z tiskového útvaru České televize.

Ten ještě upozornil, že pokud kontrola odhalí neevidovaných přístrojů víc, dostane podnikatel desetitisícovou pokutu za každý z nich.

"Pak má čtrnáctidenní lhůtu na zaplacení. Opravdu nerozhoduje, zda je přístroj zapojen k anténě či používán pro sledování televizního vysílání," zopakoval ještě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video