CO JE? CO JE? CO JE? Fanoušci Baníku Ostrava dělali se před stadionem střetli s policií. Při zásahu byl použit slzný plyn, kvůli tomu bylo utkání s Plzní přerušeno.

CO JE? CO JE? CO JE? Fanoušci Baníku Ostrava dělali se před stadionem střetli s policií. Při zásahu byl použit slzný plyn, kvůli tomu bylo utkání s Plzní přerušeno. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Za násilí na stadionech často mohou pořadatelé. Podporují hooligans

  • 14
Podle ministerstva vnitra se proti předchozím letům situace na stadionech zlepšila. Problémem ale zůstávají některé kluby, které bezpečnostní opatření ignorují nebo si dokonce jako pořadatele najímají fotbalové rváče. Snaha policie i těch "řádných" klubů, aby se fotbalová utkání obešla bez bitek a násilí ale většinou vyústí ve válku skalních fanoušků se svým klubem.

Podle zprávy se situace zlepšila díky tomu, že se policisté, úředníci i pořadatelé naučili s násilníky bojovat. Pomohly jim nové zákony i pravidla dohodnutá mezi policii a fotbalovými kluby.

Vnitro přesto varuje před trendy, které hooligans nahrávají. Některé kluby nechávají zajištění bezpečnosti téměř výhradně na policii.

A co víc, pořadatelé, kteří mají dohlížet na bezpečí a případné napětí utišovat, údajně často patří mezi příznivce hooligans a sami pak vyvolávají konflikty. Navíc jsou často maskováni.

Kluby nechtějí přijít o radikály. Jsou věrnými fandy

Materiál také upozorňuje na trend, který je známý v celém fotbalovém světě. Vše, co policie i kluby dělají proti fotbalovým násilníkům, vyvolává odpor radikální části fanoušků, kteří kroky k většímu bezpečí vnímají jako šikanu "nejvěrnějších" příznivců klubu.

Tvrdé jádro se pak vymezuje proti majitelům klubů, kteří se ocitají v nejednoznačné pozici. Na jednu stranu by rádi fotbal zatraktivnili pro slušné diváky a celé rodiny, na druhou stranu nechtějí přijít o fandy, kteří na fotbal chodí pravidelně.

Podle vnitra je příkladem takového postoje například přístup k pyrotechnice. Interní směrnice ČMFS sice petardy a světlice zakazuje, řada klubů je ale toleruje a ohnivé show bere jako rituály svých příznivců.

Nejvíc dělá pro bezpečnost Baník, tvrdí zpráva

Kontroly a zákazy takové kluby prezentují jako nařízení shora, za která oni nemohou. Hněv agresivních fandů tak přelévají na policisty.

Jako jednu z cest, jak situaci na stadionech zlepšit, materiál zmiňuje například ticketing, kdy jsou lístky na utkání prodávány jen po předložení občanského průkazu. Systém se ale zavádí pomalu a kluby ho využívají především pro hostující týmy a ne vlastní fanoušky.

Existují ale i kluby, které pro bezpečí na svém stadionu dělají maximum. Takovým příkladem je podle zprávy ministerstva vnitra překvapivě Baník Ostrava, jehož fanoušci mají pověst největších výtržníků.

Jeho pořadatelé se před každým rizikovým utkáním scházejí s policii, hasiči i městskými úředníky. Na stadionu jsou také instalované kamery, kde mohou pořadatelé okamžitě odhalit ohniska násilníků.

Od roku 2009 platí novela zákona, podle které je za situaci na stadionu odpovědný především pořadatel. Policie zasahuje jen v případě výtržností, které pořadatelská služba nezvládne.

Praxi prosadil bývalý ministr vnitra Ivan Langer. Podle něj za soukromé akce odpovídá pořadatel, a daňový poplatník tak platil práci policie na soukromé akci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video