Za naše uvěznění může i církev, prohlásily amnestované Pussy Riot

  • 265
Dvě propuštěné členky ruské punkové skupiny Pussy Riot nehodlají ustat v snaze o svržení režimu prezidenta Vladimira Putina. Oznámily to na tiskové konferenci. Marija Aljochinová navíc obvinila ruskou pravoslavnou církev z toho, že hrála roli v jejich uvěznění.

Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová, které před pár dny vyšly z vězeňských táborů na svobodu, hodlají založit organizaci na ochranu lidských práv nazvanou Právní zóna.

Zóna je v ruštině mnohoznačný výraz. V tomto případě ale kontext zjevně odkazuje na slangové označení pro nápravné zařízení. "Budeme pracovat s uvězněnými," řekla Aljochinová. Obě punkerky hodlají shromažďovat a rozšiřovat stížnosti vězňů na porušování jejich práv za mřížemi, což je situace, kterou samy zažily. Nejhorší je totiž podle Tolokonnikovové to, že "není možné promluvit a být slyšen".

Obě si odpykávaly dvouletý trest za "punkovou modlitbu" proti prezidentu Putinovi, kterou uspořádaly loni v únoru v moskevském chrámu Krista Spasitele. Do vypršení trestu jim zbývalo čtvrt roku, než 23. prosince díky amnestii vyšly na svobodu.

Vysněný Putinův projekt

Své propuštění spojují se snahou vylepšit obraz Ruska před únorovou zimní olympiádou v Soči, což je vysněný Putinův projekt. Samy se však nehodlají zřeknout snahy o svržení nynějšího režimu v zemi.

"Pokud jde o Putina, nezměnily jsme své stanovisko," řekla Tolokonnikovová. "Chtěli bychom pokračovat v tom, co nás dovedlo do vězení. Stejně jako dříve jej chceme vyhnat," dodala. Putina by nejraději nahradila nedávno omilostněným oligarchou Michailem Chodorkovským. "Když se (Putin) snaží kontrolovat vše, dříve či později se mu kontrola vymkne z rukou," poznamenala Aljochinová.

S finanční pomocí od Chodorkovského nepočítají, hodlají však s někdejším "vězněm Kremlu" spolupracovat "ideově a koncepčně", a proto mu napsaly dopis. "V žádném případě nejde o finanční spolupráci. Vážíme si ho jako silného člověka, neuvěřitelnou osobnost, která si prošla mnohem silnější vězeňskou zkušeností než my," řekla Tolokonnikovová.

Bývalý ropný magnát, sponzor opozice a kritik Kremlu Chodorkovskij strávil za mřížemi deset let, než jej Putin tento měsíc omilostnil a mohl odletět do Berlína.

Aktivity Právní zóny chtějí punkerky financovat z dobrovolných příspěvků. Doufají, že s organizací tohoto podniku jim pomohou zkušenější experti, například opoziční předák Alexej Navalnyj či aktivista pomáhající vězňům Sergej Vlasov.

Stalinské poměry

Tolokonnikovová se už při odchodu z věznice zapřisáhla, že bude usilovat o pád náčelníka věznic v Mordvinsku, kde si zprvu odpykávala trest a kde zažila "stalinské poměry", včetně "otrocké práce" odsouzených.

Při obraně vězňů nehodlají využívat značku Pussy Riot, nicméně tento projekt podle Tolokonnikovové už žije dál svým životem v nejrůznějších podobách všude po světě. Sama nevylučuje, že se zase někdy zapojí do "hudebních experimentů".

Uvěznění punkerek za vystoupení moskevském chrámu vyvolalo ve světě rozhořčení a k osvobození Pussy Riot vyzývaly západní hvězdy, jako je Madonna či Paul McCartney.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue