Kateřina Dostálová ve čtvrtek nezvedala telefon.

Kateřina Dostálová ve čtvrtek nezvedala telefon. | foto: Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Za náměstka u Třeštíkové lobbovala exposlankyně

  • 1010
Helena Třeštíková se rozhodla už po dvou týdnech opustit křeslo ministryně kultury, když za ní přišel "jistý" vyslanec ODS, aby na její ministerstvo protlačil Františka Formánka. MF DNES zjistila, že utajovanou návštěvnicí byla poradkyně premiéra Mirka Topolánka a bývalá poslankyně ODS Kateřina Dostálová.

Je to přitom paradoxní. Stejná Dostálová ještě jako poslankyně v prosinci 2005 tvrdě kritizovala tehdejšího ministra kultury Vítězslava Jandáka z ČSSD za to, že si vzal Formánka za náměstka, i když měl dluhy z podnikání.

Kvůli Formánkovi Třeštíková hrozila odchodem už minulý týden. Vadilo jí, že jí ho ODS nutila na ministerstvo jako prvního náměstka. - více zde

"Pan premiér Topolánek mi sdělil, že jeho nástup na ministerstvo kultury do funkce náměstka je součástí politických dohod. Chápu složitost politických jednání, ale nehodlám pro udržení funkce ministra obětovat svou lidskou čest a sebeúctu," odmítla Třeštíková návrh.

Smír. Jen na chvíli Topolánek reagoval smířlivě. Řekl, že od záměru odstupuje. Vypadalo to, že první malá krize ve vládě je zažehnána. - více zde

Jenže vše se změnilo v úterý, kdy Třeštíkovou navštívila Topolánkova poradkyně přes kulturu Dostálová. O co přesně za zavřenými dveřmi ministryni žádala, zůstává tajemstvím. Kateřina Dostálová ve čtvrtek nezvedala telefon, aby to vysvětlila. A Třeštíková s novináři už druhý den nemluví a všechny dotazy nechává na svém poradci Milanu Řepkovi.

"Podle mých informací byla paní ministryně znovu oslovena. Nešlo o dohodu, ale o prosté sdělení, že Formánek bude na ministerstvu pracovat. O jeho konkrétní funkci se ale nehovořilo," tvrdí Řepka.

To potvrzuje i manžel Třeštíkové, který ji už při první hrozbě demisí podporoval. "Ta situace neměla jiné řešení než demisi. Týden předtím prohlásila, že nechce určité věci dopustit, a stejně jim nedokázala zabránit. Je to pro ni přirozeně velké zklamání. Tu funkci nebrala jen tak pro legraci. Chtěla v resortu něco dokázat," řekl Michael Třeštík.

Pobavený Jandák
S úsměvem sleduje tanečky kolem Formánka exministr kultury Jandák. "Byla to ODS, která mě za to, že jsem si ho vzal jako náměstka, kritizovala. A najednou slyším, že premiér tlačí nebohou paní ministryni Třeštíkovou, aby akceptovala toho proklínaného Formánka. Proč asi?" popichoval Jandák vládu ve Sněmovně.

Nač narážel? MF DNES už před hlasováním o důvěře vládě zjistila, že právě Formánek měl Topolánkovi zajistit hlasy dvou poslanců – Michala Pohanky a Miloše Melčáka. Odměnou pak měl dostat náměstkovské křeslo. To však popírá Topolánek i Formánek.

"Žádný nátlak ze strany ODS to nebyl. Byla to diskuse nad návrhem (Formánkem), který snad nebyl z jiného světa. Přece jsme jí tam nenavrhovali člověka, který byl odsouzen mezinárodním soudním tribunálem za masové vraždy," diví se důvodům odstoupení Třeštíkové místopředseda ODS Petr Gandalovič.

Připomíná tak zavedené pravidlo: každá vládní strana vysílá na ministerstva své náměstky do resortů, kde šéfuje jiná partaj. Na ministrovi pak je, aby si dokázal obhájit, koho skutečně k sobě vezme a koho odmítne.

A právě tenhle tuhý boj Třeštíková nedokázala ustát a raději rezignovala. "S paní Třeštíkovou jsme o tom mluvily. I za mnou chodí vyjednavači s různými prosbami – někdy jim vyhovím a někdy ne. Ale vůbec by mě nenapadlo kvůli tomu rezignovat. Taková je politika," míní ministryně školství Dana Kuchtová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video