Ministr zdravotnictví Leoš Heger ve Sněmovně prosadil klíčový zákon, který bude znamenat, že lidé budou připlácet za nadstandardní zdravotní péči.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger ve Sněmovně prosadil klíčový zákon, který bude znamenat, že lidé budou připlácet za nadstandardní zdravotní péči. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Za nadstandardní péči si připlatíte, v nemocnici dáte nově stovku za den

  • 1308
Zásadní změna čeká české pacienty. Zdravotní péče se rozdělí na standardní, hrazenou tak jako dosud z pojištění, a na nadstandard, za nějž se bude připlácet. Poslanci vládní koalice kývli na jeden z klíčových zákonů vlády Petra Nečase, levici se nepodařilo změny zastavit. Nově se bude platit i stovka za den v nemocnici.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger ve Sněmovně při obhajobě zákona řekl, že ani v těch nejbohatších zemích světa není vyřešený problém, který přináší to, že jsou k dispozici stále kvalitnější léčebné postupy, ale zároveň je k dispozici jen určité množství peněz.

Hegerův návrh, který schválili poslanci, počítá s tím, že připlácení za nadstandard se bude týkat asi půl procenta péče - vedle odlehčené sádry a kvalitnějších očních čoček také kloubních náhrad a robotických operací. Seznam nadstandardních úkonů by se ovšem měl postupně rozšiřovat.

Úterní dění v Poslanecké sněmovně jsme sledovali v podrobné ON-LINE reportáži.

Pro přijetí návrhu hlasovali přítomní poslanci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Spolu s nimi i dva "odpadlíci" od VV Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka. Třetí z nezařazených poslanců Stanislav Huml byl spolu s levicovou opozicí proti návrhu.

Co je v první části zdravotní reformy

- ruší zákaz připlácení na nadstandard
- zvyšuje platby za den v nemocnici z 60 na 100 korun
- třicetikorunový poplatek za celý recept, ne už za položku na něm
- vyřazuje z úhrad zdravotních pojišťoven léky do 50 korun
- zavádí možnost fúzí zdravotních pojišťoven
- odebere část přebytků z fondů zaměstnaneckých pojišťoven a přerozdělí peníze ve prospěch VZP

Změny se dotknou i některých dosavadních poplatků - za den na lůžku v nemocnici zaplatí pacient 100 místo dosavadních 60 korun. Plně ze svého si také lidé v lékárně budou platit za léky do 50 korun, naopak za recept jako celek zaplatí nově jen 30 korun, i když na něm bude více položek.

Pro schválení zákona bylo podstatné, že poté, co vláda neustoupila odborům a odmítla zákon stáhnout z parlamentu, se i Věci veřejné v úterý definitivně rozhodly, že ho podpoří.

"Je to potřebná věc a odbory nemohou určovat, jak bude vypadat reforma zdravotnictví," řekl iDNES.cz po jednání poslaneckého klubu Věcí veřejných zdravotní expert strany, poslanec Jiří Štětina. VV přitom ještě v pondělí jednaly s odbory, jak avizoval předseda strany Radek John, ale na odmítnutí reformy nekývly.

Jde pouze o to vytáhnout lidem z peněženek víc peněz, prohlásil Rath

Proti tomu, aby si pacienti připláceli za nadstandard, ve sněmovní rozpravě protestovali opoziční poslanci.

"Jde jen o to vytáhnout z peněženek lidí podstatně víc peněz než dosud. Nic lepšího za to ale nedostanou," řekl poslanec ČSSD a středočeský hejtman David Rath.

Ještě tvrdší slova volila zdravotní expertka komunistů Soňa Marková. "Je to paskvil na hranici ústavnosti. Lidé si budou platit ne za lepší péči, ale za to, co bylo zatím hrazeno z pojištění," uvedla Marková.

"Ti, kteří vystupují proti standardu, vystupují proti tomu, aby byly peníze na léčení pro ty skutečně chudé," řekl Heger. Vysvětloval, proč bude seznam nadstandardních úkonů relativně stručný. "Nechceme jít metodou sopečného výbuchu," prohlásil ministr zdravotnictví.

Spor o připlácení za nadstandard skončí u Ústavního soudu

Do roku 2014 by měla podle dohody vládní koalice přímá spoluúčast pacientů stoupnout o pět procent na celkem 22 procent.

Je prakticky jisté, že se do Sněmovny zákon ještě vrátí, protože ho odmítne Senát s převahou ČSSD. Koalice má ale sílu veto přehlasovat. Oranžoví proto počítají s tím, že spor o připlácení za nadstandard pošlou k Ústavnímu soudu.

Podle Listiny základních práv a svobod mají lidé právo na bezplatnou péči na základě všeobecného pojištění - za podmínek daných zákonem. Podobně už ČSSD napadala zavedení poplatků za návštěvu lékaře, pohotovosti a za den v nemocnici. Ústavní soud ale stížnosti levice nevyhověl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video