Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za mnou toho moc nezůstane, říká Málek

  17:57aktualizováno  17:57
Havlíčkův Brod - Místa přednosty okresního úřadu v Havlíčkově Brodě se ujal Milan Málek. Na rozdíl od svých předchůdců přichází do čela instituce již s poněkud okleštěnými kompetencemi. Zákon už dříve omezil existenci okresních úřadů posledním prosincem příštího roku. "Pro mě se toho jmenováním do funkce ze strany vlády mnoho nemění, v čele úřadu stojím jako pověřený jeho řízením od června letošního roku," říká nově jmenovaný přednosta havlíčkobrodského okresního úřadu Milan Málek.
Přečtěte si rozhovor s Milanem Málkem.

Nový přednosta si zřejmě už spočítal, jak dlouho se ve funkci zdrží. "Ze zákona o okresních úřadech je jasné, že tyto instituce zaniknou na konci roku 2002, tím je dán i horizont mého působení ve funkci přednosty. Je ale velice pravděpodobné, že po zániku okresního úřadu tady zůstane likvidační skupina, ale jak dlouho ta bude řešit úkoly, které jí po okresním úřadu zůstanou, v tom zatím příliš jasno není," řekl Málek.

Vy sám jste člověkem určitě ambiciózním. Není v současném období nástup do funkce přednosty okresního úřadu krokem, který může vašim ambicím spíše uškodit?
Takhle to já osobně nevidím. Když jsem se hlásil do výběrového řízení, tak jsem považoval za podstatné to hledisko, že by bylo vhodné, aby nástupce po Jaroslavě Přibylové byl "v obraze". Nový člověk by se musel s celou šíří problémů seznamovat, já o této problematice za šest let svého působení tady na okresním úřadě něco vím. A právě své znalosti a zkušenosti chci uplatnit, aby tato instituce dospěla ke zdárnému ukončení své činnosti. Zatím jsem až tak nějak hluboce neuvažoval o tom okresní úřad opustit a věnovat se něčemu jinému.

Schopní a ambiciózní lidé už okresní úřady začali opouštět, v Havlíčkově Brodě tomu určitě nebude jinak. Dá se v takových podmínkách vůbec ještě nějak koncepčně a smysluplně pracovat?
Je pravda, že v minulosti okresní úřad působil jako zřizovatel různých organizací, například okresní nemocnice nebo domovů důchodců, měl vliv na některé investice na území okresu a za lidmi v jeho čele zůstávala spousta hmatatelných výsledků. Když vidím, co zůstalo za mojí předchůdkyní, tak si dobře uvědomuji, že za mnou toho v tomto směru už moc nezůstane. Na druhé straně si myslím, že i v reformě veřejné správy je možno najít smysluplnost práce. Úspěšnost převodu výkonu státní správy na obce s pověřením třetího stupně není samozřejmostí, i tady se dá věcem pomoci, nebo na druhé straně naopak uškodit. Domnívám se, že prostor pro vlastní realizaci budu moci najít i v současných podmínkách.

Některé městské úřady se už v těchto dnech ozývají, že ne všechny úředníky z rušených okresních úřadů zaměstnají. Neobáváte se, že se některé etapy reformy změní v pouhý boj o místa?
Jsem si vědom, že ze strany úřadů nebude asi zájem o všechny naše zaměstnance. Je jasné, že úřady budou mít zájem pouze o některé lidi, svůj vliv bude hrát i skutečnost, že ne všichni budou moci zůstat v okresním městě, pro určitou skupinu úředníků bude nezbytné počítat s dojížděním. Ministerští úředníci ale předpokládají, že řádově zhruba sedmdesát procent zaměstnanců okresních úřadů by mohlo přejít na pověřené úřady městské, ani u nás se konkrétní čísla nebudou zřejmě příliš lišit, nečekám žádné dramatické střety. Opakuji, že mým osobním zájmem je se starosty a tajemníky městských řadů jednat a pro zaměstnance okresního úřadu odpovídající uplatnění v budoucí podobě veřejné správy hledat. Na druhé straně si uvědomuji, že o nejschopnější zaměstnance svedou městské úřady určitý boj. Nové úřady budou muset zajistit kvalitní výkon státní správy a už začínají přicházet na to, že na okresním úřadě jsou lidé této problematiky znalí, odborně fundovaní, odborně způsobilí.

Máte představu, co po prvním lednu roku 2003 budete dělat vy?
Myslím si, že budu jedním z členů likvidační skupiny v té době už bývalého okresního úřadu, o níž jsem hovořil v úvodu.

Plné znění tohoto rozhovoru najdete v zítřejším vydání přílohy MF DNES - Vysočina.

Milan Málek převzal jmenovací dekret do funkce přednosty okresního úřadu Havlíčkův Brod

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Natáčí se na 4K kamery RED, nastavení ostření a expozice má na starosti obsluha...
České volby v zahraničních televizích: Japonci sledují Okamuru, Němci ČSSD

Výsledky sněmovních voleb budou ve štábech českých politických stran sledovat zástupci médií z celého světa. Vyplývá to z informací mluvčích jednotlivých...  celý článek

Na otevření krajského úřadu v Jihlavě čekalo 20. října s žádostí o dotaci na...
Internetu nevěřili, na kotlíkové dotace stálo v Jihlavě frontu 300 lidí

Ačkoli mohli poslat žádost třeba e-mailem, čekalo ráno na otevření krajského úřadu v Jihlavě asi 300 lidí. Přišli se ucházet o „kotlíkové dotace“, někteří před...  celý článek

Jihlava
100 POHLEDŮ: Baráčky v Jihlavě jak lepidlem k sobě přilepené

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.