Všech sedm mužů se proti rozsudku odvolala k vyšší instanci.
V Jerevanu začal proces už loni v únoru. Tehdy stálo před soudem třináct obžalovaných. Šesti z nich žalobce vinu neprokázal.
Drama propuklo 27. října roku 1999, kdy do budovy parlamentu vtrhla pětičlenná skupinka ozbrojenců a začala střílet na poslance a členy vlády.
Při útoku zahynuli premiér Vazgen Sarkisjan, předseda parlamentu Karen Demirčjan, ministr pro mimořádné situace Leonard Petrosjan, místopředsedové parlamentu Jurij Bachšjan a Ruben Mikojan a tři poslanci. Dalších devět lidí útočníci zranili.
Prezident vrahům slíbil spravedlivý soud
Zhruba po 18 hodinách vyjednávání, které vedl prezident Kočarjan, se ozbrojenci vzdali a propustili asi 40 rukojmích, které při teroristickém útoku zajali. Stalo se tak poté, co jim byl přislíben spravedlivý soud.
Mezi útočníky byli mimo jiné Nairiu Unanjan, bývalý žurnalista a poslanec nacionalistické strany Dašnak, jeho bratr Karen a jeho strýc Vram Galstjan. Teroristé prohlásili, že svým činem chtěli potrestat zkorumpované činitele.
![]() Rakve s tělesnými ostatky osmi poslanců a ministrů zavražděných v arménském parlamentu při slavnostním rozloučení v budově Státní opery |
![]() Starší žena přináší květiny k rakvím arménských poslanců a ministrů, kteří byli zavražděni v budově parlamentu |
![]() Arménský prezident Robert Kočarjan (zleva), ruský premiér Vladimír Putin a předseda ruského parlamentu Genadij Selezňov přicházejí uctít památku zavražděných arménských ministrů a poslanců |
![]() Minuty strachu - ozbrojení teroristé mají pod kontrolou jednací sál arménského parlamentu, poslanci se ukrývají pod lavicemi. Záběry arménské televize přebrala Reuters TV. |