Aleš Vacek z Jičína pracuje v Zambii pro charitu (11. března 2010)

Aleš Vacek z Jičína pracuje v Zambii pro charitu (11. března 2010) | foto: Iveta Polochová, iDNES.cz

Za manželku jsem zaplatil věno 25 tisíc, říká Čech, který pomáhá v Zambii

  • 51
Zambie (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Aleš Vacek z Děčína žije v chudém městě Solwezi na severu africké Zambie už čtyři roky. Sirotkům adoptovaným na dálku přes arcidiecézní charitu se snaží zajistit vzdělání. Sám se hodlá v zemi usadit natrvalo, našel si tam manželku. A podle tradičních zvyklostí za ní rodině zaplatil i věno, v přepočtu 25 tisíc korun.

Do Zambie přijel v březnu 2006, kdy tam Charita České republiky započala svůj program sponzorování osiřelých dětí. "Dohlížím na to, aby se peníze poslané od dárců dostaly hlavně k dětem," přiblížil vystudovaný strojař.

Arcidiecézní Charita NA SEVERU ZAMBIE

Arcidiecezní charita Praha zařizuje vzdělání osiřelým dětem ve třech zambijských střediscích. Jedna adopce na dálku stála 5 tisíc korun, suma se ale brzy navýší na 8 tisíc. "Zambie je celkem drahá země," vysvětlil Aleš Vacek. Kromě adopcí na dálku organizuje v zemi ještě malé lokální projekty, v jejichž rámci charita dětem kupuje školní pomůcky, počítače a v Solwezi vybudovala krejčovskou dílnu, kde budou pracovat příbuzní dětí. Provincie na severu a severozápadě Zambie patří mezi nejchudší v zemi. "Vláda je nechala napospas, teprve nedávno zavedli v naší vesnici pouliční osvětlení," popsal.

Charita platí dětem školné, kupuje jim uniformy a boty. Působí hlavně v nejchudších provinciích na severu a severozápadě země.

"Naším hlavním cílem je to, aby děti zařazené do těchto projektů měly zajištěno základní vzdělání a po ukončení dvanácti tříd mohly jít na učňovský kurz nebo ty lepší i na univerzitu."

Zambijští sirotci musí ale mít o školu zájem, jinak se podpory od českých dárců a arcidiecézní charity nedočkají.

"Je to běh na dlouhé míle, ale výsledky se dostavují. Teď máme v desáté třídě děti, které začaly chodit do školy v rámci projektu už v roce 2006," pochlubil se devětatřicetiletý Aleš Vacek s tím, že celkem už mohl díky českým dárcům umístit do škol šest set zambijských sirotků.

Někdy ale není vůbec jednoduché přesvědčit rodinu, která se o ně stará, aby děti ve školní docházce podporovala. "Přijde období dešťů a lidi jdou na pole. Je běžné, že dítě ze školy vezmou a ono pak pracuje měsíc na poli."

Při výběru manželky dostal slevu i pokutu

V chudé Zambii se ale zřejmě usadí. Už čtyři roky má totiž místní přítelkyni a budou se brát. Podle tradice za nevěstu musel rodině zaplatit věno. "Je to běžný zvyk. Ještě mi řekli, že jsem dostal slevu. Podporuji ji totiž při studiu na univerzitě," líčil.

První schůzka podle něj vypadá tak, že se potenciální ženich setká s dívčinou rodinou, nabídne nějakou počáteční sumu a pak začne smlouvání.

Základní škola v zambijském Mukonchi, nedaleko působí Charita ČR

Základní škola v zambijském Mukonchi, nedaleko působí Charita ČR

Typický dům ve slumu v zambijském Solwezi

Typický dům ve slumu v zambijském Solwezi

"Nakonec vám řeknou cenu a většinou je to tak, že musíte během první schůzky složit zálohu. Pak se domluvíte na splátkách." Nevěsta při vyjednávání nebývá.

Vacek nakonec za svou nastávající zaplatil 6 milionů zambijských kwacha, v přepočtu tedy 25 tisíc korun (v chudších rodinách bývají sumy mnohem menší a kdysi to bývaly i kozy, krávy nebo slepice).

Jeho námluvy ale měly jeden dost podstatný zádrhel. "S přítelkyní jsme čtyři roky a z toho dva roky jsme spolu žili. A tak jsem musel zaplatit pokutu, že jsem jim ukradl dceru," vysvětlil.

Na místě proto musel složit milion kwacha (přes čtyři tisíce korun) a až pak mohl vyjednávat o věnu. Svatbu plánují na příští rok.

ZAMBIE

- Na návštěvě Zambie je v současnosti delegace v čele s šéfem diplomacie Janem Kohoutem. Mise předtím navštívila Etiopii. (rozhovor s Janem Kohoutem o africké cestě čtěte zde)

- Za britské koloniální nadvlády se Zambie jmenovala Severní Rhodesie. Jméno tehdy získala po Cecilu Rhodesovi z Britské jihoafrické společnosti (sousední Zimbabwe bylo Jižní Rhodesií).

- Nezávislosti se dočkala v roce 1964. V témže roce se chopil moci autoritativní prezident Kenneth Kaunda, za jehož socialistické vlády se jedna z kdysi nejbohatších afrických zemí stala jednou z nejchudších na světě.

- Výrazně tomu napomohl fakt, že v roce 1975 spadly ceny mědi, jež patří mezi hlavní nerostné suroviny v Zambii. Po 27 letech vlády Kaunda odstoupil a v roce 1991 Zambie zažila první nezávislé volby. Současným prezidentem je Rupiah Banda.

- Jihoafrický stát ale stále bojuje s chudobou, podle televize BBC musí miliony lidí v zemi vyžít z jednoho dolaru na den a obyvatelstvo navíc decimuje choroba AIDS. Přibližně každý sedmý obyvatel země má virus HIV. Průměrná délka života je v této zemi kolem čtyřiceti let. Zambie je společně s Angolou a dalšími několika zeměmi zatím prioritním cílem české rozvojové pomoci.

Mapa Zambie


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video