Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za malý dluh už vám exekutor nezabaví byt či dům, navrhují poslanci

  • 257
Je jen málo slov, které děsí řadu lidí více než exekutor. Zásadní změnu u exekucí přitom nyní navrhuje 89 poslanců z několika politických stran. Jde o to, že pokud váš neuhrazený dluh nepřesahuje 50 tisíc korun, nebude vám moci exekutor vzít „střechu nad hlavou“, tedy byt či dům, v němž bydlíte.

„Původně jsem měl ambici pro to získat 101 podpisů poslanců, aby bylo jasné, že ten návrh má opravdu velkou podporu, ale i ty podpisy, které jsem získal, snad jasně ukazují, že je na tom návrhu široká shoda,“ řekl iDNES.cz předseda ústavně-právního výboru Sněmovny Jeroným Tejc z ČSSD. Už příští týden návrh na svém prvním zasedání v roce 2015 projedná vláda.

Poslanci nově navržené znění občanského soudního řádu říká, že výkon rozhodnutí ukládající zaplacení peněžité částky „nelze provést prodejem nemovitých věcí, ve kterých má povinný bydliště“. Částka 50 tisíc korun je v zákoně uvedena mimo jiné proto, že nedávno na Slovensku prošel podobný návrh, který stanoví limit na dva tisíce eur.

Nemožnost exekucí zabavit a prodat „střechu nad hlavou“ nemá ovšem platit bezvýhradně. Toto pravidlo se podle předloženého návrhu neuplatí, jestliže jde o vymáhání výživného na děti nebo náhradu újmy způsobené ublížením na zdraví či úmyslnými trestnými činy. „Pokud někdo neplní vyživovací povinnost na své děti, je potřeba myslet na práva dítěte,“ řekl Tejc.

Návrh, jenž podepsalo celkem 89 poslanců, počítá s tím, že předmětem exekuce by nesmělo být ani penzijní připojištění. Poslanci to zdůvodňují tím, že jeho podstatou je spoření na stáří a že tento státem garantovaný systém by měl být podporován a neměl by sloužit k uspokojování pohledávek. Právě proto se k návrhu nepřipojili podle Tejce poslanci TOP 09 a ODS.

Je tu i návrh, aby exekuce nebyla možná u vybavení domácnosti

Již v polovině prosince na jednom z posledních jednání Sněmovny v letošním roce prošel zatím prvním čtením návrh poslanců vládní ČSSD a opozičního Úsvitu přímé demokracie, podle kterého by předmětem exekuce nesmělo být ani běžné vybavení domácnosti.

„Postel, stůl, kuchyňská linka, kuchyňské nářadí a nádobí, lednička, sporák, vařič, pračka, vytápěcí těleso, palivo, peřiny a ložní prádlo,“ je výslovně vyjmenováno v návrhu zákona. Týkat se to má také běžných oděvů, prádla o obuvi, studijní a náboženské literatury či dětských hraček.

Pokud bude tento druhý návrh týkající se pravidel exekucí přijat, nesměl by exekutor prodat zdravotní potřeby, které člen domácnosti potřebuje vzhledem ke své nemoci nebo tělesné vadě, ale ani snubní prsten či domácí zvířata. A obecně všechny věci, jejichž hodnota zjevně nepřesahuje tisíc korun.

„Nastávají problémy s interpretací, co je běžné vybavení domácnosti. Nejlépe se to vysvětluje na příkladech. Taková lednička, pračka, postel. Máme soudní rozhodnutí, která nám jasně říkají, že se jedná o běžné vybavení domácnosti, nicméně na tom místě samém, když někoho navštíví soudní vykonavatel, exekutorský vykonavatel a vy jste třeba i vybaveni tímto výkladem a čekáte, že bude postupováno podle zákona, nestane se tak vždy a je to opravdu na místě bezmoc, kdy se potom s tím vykonavatelem dohadujete, jestli v dnešní době pračka v běžné rodině je skutečně běžné vybavení domácnosti,“ řekl při projednávání návrhu Radek Vondráček z hnutí ANO.

„Je potřeba skoncovat s tou negativní praxí exekutorů, kdy se zabavuje hlava, nehlava,“ uvedl předseda Úsvitu Tomio Okamura. Za spornou naopak označil tuto novelu Marek Benda z ODS. Upozornil na to, že někdy mohl dluh vzniknout třeba právě při nákupu věci, která by podle této novely byla „nezabavitelná“ jakožto vybavení domácnosti. Tejc tuhle připomínku uznává a řekl, že je možné tuto novelu, kterou se už Sněmovna začala zabývat, upravit.

„Samozřejmě do jisté míry suplujeme práci Ministerstva spravedlnosti,“ připustil pro iDNES.cz šéf ústavně-právního výboru Sněmovny, že pravidla pro úpravu exekucí by měla v prvé řadě předkládat vláda. „Samozřejmě nemáme ambici předkládat celý nový exekuční řád, to je práce pro ministerstvo,“ uvedl Tejc.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video