V souvislosti s největší loupeží v dějinách zadrželi policisté auto, které bylo na videonahrávce z loupeže.

V souvislosti s největší loupeží v dějinách zadrželi policisté auto, které bylo na videonahrávce z loupeže. | foto: Reuters

Za loupež 53 milionů liber bylo zatčeno pět lidí

Již pět lidí bylo zatčeno a obviněno v souvislosti s největší loupeží v dějinách, k níž došlo před týdnem v jihoanglickém Tonbridge. Jedním z nich je obchodník s auty a milionář John Fowler.

Policie sleduje mnoho stop, avšak peníze se jí dosud nalézt nepodařilo. V pátek nicméně zabavila v obchodním domě ve Wellingu v jihovýchodním Londýně plastikové pytle, v nichž se údajně nacházelo až několik milionů liber.

Bankovní lupiči, kteří přepadli distribuční středisko peněz v Tonbridge před týdnem, si ovšem podle posledních zpráv odvezli alespoň 53 milionů (v přepočtu přes dvě miliardy korun).

John Fowler byl zatčen v neděli za dramatických okolností, když policie zastavila jeho BMW tím, že prostřelila pneumatiky. V předešlých letech Fowler vlastnil několik prodejen automobilů, avšak na počátku 90. let zkrachoval. Přesto pokračoval v nákladném životním stylu.

Ve středu byl předveden před soud společně se svým zaměstnancem Stuartem Roylem a kadeřnicí Kim Shackletonovou. Na rozdíl od nich vyhlížel odpočatě a dokonce vtipkoval s policejními důstojníky.

Shackletonová naopak vypadala, že každou chvíli propukne v pláč. Stejně jako Fowler požádala o propuštění na kauci, avšak jejich žádosti byly zamítnuty.

Všichni jsou obviněni z toho, že v noci ze středy na čtvrtek minulý týden unesli manažera distribučního střediska Colina Dixona, jeho ženu Lynn a osmiletého synka Craiga a vydíráním hlavu rodiny přiměli k tomu, aby jim otevřela dveře do skladu peněz.

Co si s tou sumou počít?
Lupiči, kteří si odnesli největší sumu v dějinách, nemají podle odborníků příliš mnoho šancí. Svůj půltunový lup v menších bankovkách totiž musejí nejprve "vyprat", tedy legalizovat.

Jednou z možných metod je zakoupení nějakého podniku v zahraničí a smíšení hotovosti se zisky z podnikání. Legendární "mafiánský účetní" Meyer Lansky kdysi úspěšně aplikoval metodu, která spočívala v založení většího počtu bankovních účtů ve Švýcarsku a předstírání, že velké vklady jsou ve skutečnosti půjčky od jiných bank.

Jednodušší je ovšem založit tzv. shell company ("firmu škeble"), která je registrovaná na akciovém trhu, avšak nevyvíjí žádnou činnost. Mnoho tichomořských a karibských zemí toto umožňuje bez toho, že by se u zřizovatelů pídily po detailních informacích.

Elektronicky je každý den na světě převáděno až 570 miliard liber. V tomto množství by se okolo padesáti milionů, jakkoli astronomicky tato částka vyhlíží, prakticky ztratilo.

Bankovní lupič se ovšem nemusí namáhat ani tím, že by zakládal jakékoli společnosti. Aby "vypral" nějakou částku, v podstatě stačí zajít do kasina. Lupič třeba vsadí milion a vyhraje polovinu této částky, avšak ta je podle oficiálních měřítek "čistá".

Podle týdeníku Economist je v Británii každý rok vypráno asi 25 milionů tím či oním nekalým způsobem získaných peněz. Kromě zakládání firem v zahraničí jsou nejoblíbenější taxikářské firmy či právníci specializující se na praní peněz.

Největší podíl připadá na drogové dealery, ovšem ti mají před lupiči tu výhodu, že jim zisky přicházejí ve stabilních sumách a mohou plánovat předem, kam tyto částky uložit. Lupiči naproti tomu nemají jinou možnost než několik měsíců nečinně čekat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video