Britské letouny Tornado

Britské letouny Tornado | foto: AP

Za Libyi dostávají britští vojáci zvláštní příplatek: 29 liber denně

  • 69
Britští vojáci zapojení do operací v Libyi mají za tuto africkou misi nárok na zvláštní služební příplatek, rozhodlo britské ministerstvo obrany. Za jeden den nasazení dostanou piloti, námořníci i pozemní personál zhruba 29 liber (zhruba 780 korun).

Dosud měli na takový příspěvek nárok pouze britští vojáci nasazení v Afghánistánu. Po revizi, kterou britské ministerstvo obrany dělá každých šest měsíců, jsou nově do vyplácení zahrnuti i všichni britští vojáci, kteří se podílejí na operacích v Libyi.

Úder v Libyi, to je sedm hodin v kokpitu

Britský letec popisuje první mise nad Libyí

"Právo obdržet operační příspěvek odráží náročnost a rizika operace," řekl ministr obran Liam Fox s tím, že na částku 29 liber za každý den mají nárok piloti i pozemní personál a posádky válečných lodí a ponorek, které operují do 22 kilometrů od libyjského pobřeží.

Sumu dostanou vojáci zpětně až k 18. březnu, kdy byly schváleny rezoluce OSN vůči Libyi. Británie spolu s Francií patří od počátku k nejaktivnějším zemím, které se v této arabské zemi angažují.

Londýn posílá další stíhačky

Británie má v operacích v Libyi v současnosti nasazeno 12 letounů Tornado a 10 strojů Eurofighter Typhoon. Ty nejen dohlíží na dodržování bezletové zóny, ale provádějí také přímé údery na Kaddáfího jednotky a vojenská zařízení. Londýn nyní ze základny Marham posílá do oblasti další čtyři stroje Tornado GR4, které díky speciálnímu vybavení budou zajišťovat průzkum.

"Britské Královské letectvo k dnešnímu dni poškodilo nebo zničeno více než 500 vojenských cílů, včetně řídících a kontrolních stanovišť," uvedl Nick Pope z britského generálního štábu. Kaddáfího jednotky ale postupně změnily taktiku a snaží se ukrývat v hustě obydlených zónách a jejich zaměření se stává vzhledem k vysokému riziku civilních ztrát při úderu v takových lokalitách stále obtížnější. A to i přesto, že k leteckým úderům používají Britové výhradně vysoce přesnou laserem naváděnou munici.

"Shromažďování zpravodajských informací pro přesné zaměření těchto jednotek zůstává klíčovou součástí. To je důvod, proč Británie nasadí další čtyři Tornada," dodal Pope. Čtveřice letounů bude vybavena systémem RAPTOR, speciálním kontejnerem v podvěsu, který obsahuje vysoce citlivé kamery a senzory a umožňuje velmi podrobný průzkum velkého území.

Kromě nadzvukových letounů operují v Libyi britské útočné vrtulníky Apache z vrtulníkové lodi HMS Ocean a létající tankery VC-10 a Tristar pro doplňování paliva stíhačkám. Průzkum zajišťují stroje E-3D Sentry systému AWACS, letouny Sentinel a několik vrtulníků Sea King. U pobřeží Libye operují kromě vrtulníkové lodi Ocean ještě další tří válečná plavidla britského námořnictva.

Rebelové vstoupili do Brigy

NATO pokračuje v intenzivních leteckých úderech na cíle po celé Libyi včetně hlavního města Tripolisu. Nad ránem letouny zničily antény radarového systému na tripoliském letišti. "Antény, které předtím sloužily pro civilní řízení letového provozu, používaly Kaddáfího síly ke sledování letounů NATO nad Tripolisem a ke koordinaci protivzdušné obrany," uvedla Aliance. Od 31. března, kdy NATO převzalo velení operací v Libyi, alianční letouny provedly už 15 540 startů a 5 858 úderů.

Libyjským povstalcům se podařilo znovu ovládnout důležité "ropné" město Briga. Vládní jednotky však před ústupem město zaminovaly a plnou kontrolu nad celou oblastí s důležitým ropným terminálem s rafinérií a chemičkou je tak podle mluvčího povstaleckých jednotek těžké získat. Povstalci hlásí z posledních bojů o Brigu nejméně 10 mrtvých a 127 zraněných. Vládní jednotky loajální Muammaru Kaddáfímu ustoupily na západ k městu Ras Lanúf.

S ostrou kritikou Spojených států a dalších západních zemí přišlo Rusko. Země, které v pátek uznaly povstaleckou Přechodnou národní radu (NTC) jako legitimní vládu Libye, se tak podle Moskvy přiklánějí na stranu rebelů. "Pokud jde o uznání NTC jako jediného představitele libyjského lidu, nesdílíme tento postoj," prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Uznání rady prý znamená izolaci politických sil reprezentujících Tripolis, což Rusko tradičně odmítá a udržuje styky s oběma tábory. Lavrov ale vyloučil, že by Rusko bylo připraveno přijmout Kaddáfího v případě, že by odstoupil.

, natoaktual.cz

Video