Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Za lahev vodky podepsal prezident Gottwald cokoliv, zjistil historik

  10:02
Sovětský tlak a strach ze Stalina přivedl komunistického prezidenta Klementa Gottwalda k naprosté závislosti na alkoholu. Když potřeboval ministr obrany Alexej Čepička k ožehavému rozhodnutí jeho podpis, bral s sebou pokaždé lahev koňaku či vodky.

Snímek Klementa Gottwalda povolili komunisté publikovat pouze bez půllitru. | foto: ČTK

"Nejslabší článek v soustavě lidově demokratických (rozuměj Sověty kontrolovaných) států." Tak označoval sovětský diktátor Stalin Československo pod vládou komunistů: ti mu přitom po puči 25. února 1948, jehož výročí si dnes připomínáme, dělali, co mu na očích viděli.

Nově nalezené dokumenty ukazují důvody Stalinovy nespokojenosti i podrobnosti o tom, jaké měly sovětské hrozby dopad na vůdce československých komunistů, prezidenta Klementa Gottwalda. V objevených dokumentech popisuje náměstek předsedy vlády Zdeněk Fierlinger, že pak stačilo přinést vůdci československých komunistů Gottwaldovi lahev vodky a on podepsal vše, co si Moskva přála.

Dokumenty popisují i přísně tajnou poradu komunistických stran v Moskvě v roce 1951. Za Československo se jí zúčastnili generální tajemník KSČ Rudolf Slánský, ministr obrany Alexej Čepička a funkcionář Bedřich Geminder.

"Ti tři byli v šoku. Sověti je nepustili ke slovu, takže jen poslouchali, že politické poměry v československé armádě, ale i celém státě jsou nejisté a bojeschopnost ozbrojených sil je nízká," říká historik František Hanzlík z Univerzity obrany, jenž listiny objevil v archivu.

Čepička do záznamu o schůzce uvedl: "Stalin pochyboval o spolehlivosti většiny velitelského sboru. Kromě toho jsme jediná země (s výjimkou Bulharska), v níž nejsou umístěna sovětská vojska, a nepožádali jsme o jejich pomoc ani v únoru, když nám je nabízeli." 

Prezident se proměnil v alkoholickou trosku

Zejména odmítnutí vojenské pomoci v únoru 1948 nemohl diktátor Stalin Gottwaldovi zapomenout. "Stalin dal také krátce poté při krymské schůzce Gottwaldovi tvrdě najevo, že třetí světová válka je na spadnutí a aby tomu hleděl podřídit ekonomiku země a zvláště zbrojní výrobu," říká Hanzlík.

Gottwald pak po návratu z Krymu prohlásil: "Prožil jsem dvě války, tak jsem myslel, že je to dost; nečekal jsem, že dojde k další válce, ale zdá se, že v Evropě to bez války nepůjde."

Sovětský tlak přivedl Gottwalda k naprosté závislosti na alkoholu. "Sovětskými poradci zinscenované politické procesy, kdy si dokonce ani Gottwald nemohl být jist životem, jej proměnily v alkoholickou trosku," dodává historik Hanzlík.  

Když potřeboval Gottwaldův podpis, vzal s sebou vodku

Jak moc Gottwald alkoholu propadl, je dobře patrné na jednání mocného a obávaného ministra obrany Alexeje Čepičky. Když Čepička potřeboval k ožehavému rozhodnutí podpis prezidenta Klementa Gottwalda, bral s sebou pokaždé alkohol.

přísně tajné

Dosud nepublikovaný dokument objevil v archivu historik František Hanzlík spolu s dalšími výpověďmi vysokých komunistických funkcionářů z roku 1963. Materiály byly označeny jako přísně tajné - veřejnost se o nich nikdy neměla dozvědět. Mnohem detailněji, než bylo dosud známo, vykreslují obraz muže závislého na alkoholu, který už nebyl schopen žádného samostatného rozhodnutí. Takový je portrét Klementa Gottwalda, strůjce komunistického převratu v únoru 1948, od nějž právě dnes uplynulo jednašedesát let.

"Gottwald se ještě vzpíral, ale Čepička přinesl v aktovce lahev koňaku nebo lahev vodky, zpil ho a dostal podpis na všechno..." Tak popisuje situaci v nejvyšším vedení státu na začátku 50. let tehdejší náměstek předsedy vlády Zdeněk Fierlinger.

"Všechny podobné dokumenty i ty, které se týkaly Gottwaldova pití, nesly označení přísně tajné," vysvětluje historik Hanzlík z brněnské Univerzity obrany. Čepička byl podle něj lump takového ražení, že mohl Gottwaldovi podstrkovat cokoliv. Třeba dokumenty legalizující perzekuce vojáků, kteří bojovali za druhé světové války na Západě.

Anebo povyšování dělnických kádrů do nejvyšších hodností. Nebylo výjimkou, že pětadvacetiletý komunista se stal ze dne na den plukovníkem.

Komunistický převrat v únoru 1948 znamenal začátek utrpení pro tisíce lidí. Že to byl osobní triumf Klementa Gottwalda, se však i jemu samému mohlo zdát jen zpočátku. Brzy zjistil, že rozpoutané násilí neřídí on a že naprosto nemá kontrolu nad řáděním tajné policie ovládané sovětskými poradci.

"Sám předseda strany a prezident republiky Gottwald neměl na to, kdo skončí ve vězení a kdo zůstane na svobodě, žádný vliv," píše se v nejnovější publikaci "Alexej Čepička, šedá eminence rudého režimu" historiků Jiřího Pernese, Jaroslava Pospíšila a Antonína Lukáše.

Děsivý strach, který se Gottwalda zmocňoval, zaháněla hlava státu stále častěji alkoholem. Musel ho vypít ohromné množství, protože během několika málo let jeho osobnost zcela rozložil. Z energického a (všeho) schopného politika, kterým bezesporu byl v únoru 1948, se Gottwald za pět let, které mu zbývaly, změnil v opuchlou trosku.

Tajnosti a velezrada

Komunisté všechny podobné informace z prezidentova soukromí úzkostlivě tajili, aby neotřásly důvěrou veřejnosti. Stejně tak tajili vše, co se týkalo převratu v únoru 1948.

V tomto případě byl důvod jiný: veřejnost se neměla nikdy dozvědět, že v únoru byly k zásahu připraveny i vybrané jednotky armády, které měly být v případě potřeby nasazeny proti obráncům demokracie. V téměř "vyčištěných" archivech se našly fragmenty důkazů o tom, že komunisté byli odhodláni krvavě potlačit jakýkoli odpor proti puči.

"Padlo rozhodnutí připravit pro tento úkol tankovou brigádu v Žatci a útvary z posádky Milovice," líčí v jedné z nově nalezených výpovědí komunistický funkcionář Bedřich Kopold. 

Proč se o těchto "manévrech" dozvídáme až nyní?

Historik František Hanzlík připomíná, že tento postup komunistů byl hrubým porušením tehdy platných zákonů a fakticky znamenal přípravu násilného převzetí politické moci.

Aktérům převratu by totiž v případě neúspěchu hrozilo odsouzení za velezradu. Zveřejnění těchto informací po únoru 1948 by zase otřáslo věrohodností do omrzení opakovaného tvrzení o legálnosti převzetí moci komunistickou stranou.

"V archivech pátrám už dlouho, ale toto je jediná výpověď, kde se přesně říká, které jednotky to mají být. Samozřejmě ty materiály byly utajované proto, že dokladovaly přípravu ozbrojeného převratu. Byla to nelegální příprava vojenských jednotek a podstatné je, že ta příprava nešla po linii ministerstva obrany, ale po linii stranické. Byly to plány na zneužití armády," dodává Hanzlík.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Řidič Porsche srazil na chodníku ženu s kočárkem

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

V Berlíně hoří výrobní hala firmy produkující zbraně poskytnuté Ukrajině

3. května 2024  15:44,  aktualizováno  20:58

Hasiči na jihozápadě Berlína likvidují rozsáhlý požár výrobní haly, ve které jsou uskladněny...

Názor, že Paroubek parazituje, nestačil. Podle soudu může iniciály ČSSD použít

3. května 2024  19:44

Volební senát Nejvyššího správního soudu (NSS) zamítl návrh Sociální demokracie (SOCDEM) na zrušení...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...