Za krizi v ČT u soudu nikdo pykat nebude

Za krizi v České televizi, která se táhla od loňského prosince do letošního ledna, nebude nikdo soudně trestán. Vyšetřovatel totiž odložil všech 106 trestních oznámení, která s událostmi v ČT souvisela. Nikomu se totiž nepodařilo prokázat spáchání trestného činu. "Neshledal jsem důvody pro zahájení stíhání," řekl vyšetřovatel. Dodal, že nová trestní oznámení od poslanců a senátorů ODS zatím neobdržel.

"Někteří účastníci takzvané krize se nepochybně dopustili deliktního jednání, avšak v oboru práva pracovního, správního a obchodního," vysvětlil vyšetřovatel.

Pokud někdo ze zúčastněných podá žalobu, mohou být tato pochybení předmětem soudních sporů. Z hlediska trestněprávního ale podle vyšetřovatele v kauze nevznikla dokonce ani žádná škoda.

Několik vyšetřovacích svazků obsahuje více než 800 stran. U trestních oznámení přitom vyšetřovatel prověřoval podezření na 25 případných trestných činů. Mezi nimi se objevila i sabotáž a braní rukojmí, za něž se považovali někteří rozhořčení diváci, kteří nemohli sledovat televizní vysílání.


Krize v České televizi den po dni

Jedno oznámení bylo zřejmě oprávněné
Jedno trestní oznámení bylo asi oprávněné. Šlo o podezření ze zneužívání pravomoci veřejného činitele kvůli tomu, že někdo zaslal ČTK zprávu o protestujících zaměstnancích ČT s jejich rodnými čísly.

"Trestní oznámení bylo odloženo, protože se nepodařilo zjistit pachatele," konstatoval vyšetřovatel, podle něhož by byl jinak dotyčný pravděpodobně obviněn.

Konflikt se v ČT rozhořel loni v prosinci po jmenování Hodače ředitelem. Vzbouření redaktoři se odmítli podřídit novému vedení a vysílali vlastní zpravodajství, jež Hodačův tým přerušoval.

Nejvíce oznámení směřovalo proti Hodačovi
Nejvíce, 76 trestních podání, směřovalo proti někdejšímu řediteli Jiřímu Hodačovi a jeho managementu, zejména s podezřením na porušování povinnosti při správě cizího majetku a na poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení.

Revoltujících zaměstnanců Kavčích hor se týkalo 27 oznámení kvůli porušování povinnosti při správě cizího majetku či neoprávněnému zásahu do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru.

Beznoska byl viněn za šíření poplašné zprávy
Jedno oznámení vinilo Jindřicha Beznosku, tehdy pověřeného finančního ředitele, ze šíření poplašné zprávy a poškozování cizích práv. V lednu totiž informoval média o tom, že takzvané stávkové hlídky obsadily prostory ředitelství ČT.

Trestní oznámení podala i bývalá ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková na současné vedení ČT za to, že vzbouřencům vyplatilo mzdy. "Vše nasvědčuje tomu, že pracovní smlouvy byly platné a že redaktoři pracovali po celou dobu stávky," uvedl vyšetřovatel.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video