Zloděj měl zájem hlavně o archivy z druhé světové války. Ilustrační foto

Zloděj měl zájem hlavně o archivy z druhé světové války. Ilustrační foto

Za krádeže v archivech hrozí muži osm let, svědčí proti němu náhodná fotka

  • 0
Archivy v různých městech přišly v letech 2003 až 2004 o pohlednice, plakáty, medaile z 19. století či listiny z druhé světové války. Pod falešnou identitou je zřejmě "nevracel" už dvakrát odsouzený Martin Zlesák. Policisté ho dopadli díky náhodné fotce z terezínského archivu, hrozí mu až osm let vězení.

Například cennou mapku, kterou objevil v archivu, nejdřív složil do čtverečku, pak ji schoval do boty a zmizel. Nebo ji vložil do knihy, v níž vydlabal skrýš, říká obžaloba. Podle ní ukradl věci za více než půl milionu, jejich historická hodnota je ovšem nevyčíslitelná.

"Jen jejich seznam zaplnil jeden šanon. Co s tím dělal, není jasné. Snad to zjistíme, až ho vyslechneme. Nic se dosud nenašlo," řekl teplický soudce Jan Chocholatý, jenž včera začal rozsáhlé krádeže řešit.

"Studuji historii koncentračních táborů," vysvětloval sedmatřicetiletý muž v archivu terezínského památníku, proč chce půjčit k nahlédnutí vzácné dopisy vězňů z Osvětimi a Terezína. Představil se jako badatel Marek Bednář a prokázal se občankou na stejné jméno. Cenné dokumenty - podobně jako v dalších archivech - už nikdy nevrátil.

Obžalovaný, jenž se ve skutečnosti jmenuje Martin Zlesák, včera k soudu nedorazil. Omluvil se kvůli nemoci a vzkázal, že příště už určitě přijde.

Krádeže si zloděj dopředu pečlivě připravoval. Kromě falešné identity a padělané občanky si přichystal i písemnosti, jimiž ukradené cennosti nahrazoval. Vždy se snažil působit dojmem, že archiválie skutečně zkoumá, a v čítárnách trávil hodiny.

V Terezíně využil toho, že kopie sbírek, které dostávali zájemci k nahlédnutí, zničila v létě 2002 povodeň. A protože zaměstnanci památníku nestihli vyrobit nové duplikáty, získal originály.

Nefotil historika, ale zloděje

Když odešel, archivářka sečetla vrácené dokumenty. Počet souhlasil. Později se přišlo na to, že vyměnil 36 vzácných dopisnic za takřka bezcennou korespondenci obyvatel protektorátu. Nyní už mají návštěvníci archivu k dispozici jen kopie.

Po svém dopadení Zlesák tvrdil, že v Terezíně nikdy nebyl. Možná by mu to prošlo, nebýt náhody. Zaměstnanec Památníku Terezín Miroslav Veselý právě fotografoval archiv, který byl po povodni 2002 nově opravený. Chtěl ukázat, že už si sem badatelé našli cestu. "Ten muž, jenž listoval v archiváliích, byl ideální objekt," vzpomněl Veselý.

Až později zjistil, že nezachytil historika, ale zloděje. Včera ho navíc před soudem bezpečně poznal na fotografii, která ležela na stole mezi jinými snímky. Na stejnou fotografii ukázala i terezínská archivářka.

Za krádeže archiválií byl Zlesák už dvakrát odsouzen, v Chrudimi a Pardubicích dostal podmínky. V Teplicích mu hrozí vězení, v krajním případě až na osm let. Soud bude pokračovat v srpnu.


Video