Mazura do archivů chodil pod záminkou studia dokumentů. Ilustrační foto

Mazura do archivů chodil pod záminkou studia dokumentů. Ilustrační foto | foto: CzechTourism

Za krádeže v archivech dostal filatelista podmíněný trest

  • 0
Dvouletý trest s podmíněným odkladem na tři roky vyměřil soud v Jindřichově Hradci Zdeňku Mazurovi za krádeže historických dokumentů v českých archivech. Podle obžaloby kradl v 11 archivech v celé republice. Soud ho ale uznal vinným jen z krádeží v Třeboni a Táboře. Musí navíc zaplatit půl milionu korun.

Rozsudek není pravomocný, protože státní zástupce i obhájce si ponechali lhůtu na podání odvolání. "Peněžitý trest se mi zdá nepřiměřený situaci, pan Mazura je důchodce. Předpokládám, že se budeme alespoň co do výroku o trestu odvolávat," řekl obhájce Petr Brož. Sám obžalovaný se dnes k soudu nedostavil.

Podle historiků se zloděj zaměřil na dokumenty z období před rokem 1850, ale postupně se začal zajímat i o věci významnější. V Třeboni například odcizil vzácné listy císaře Zikmunda. Kradl z velkých fasciklů, které mají až 700 jednotlivých archiválií různého charakteru a jejichž zpětná kontrola je obtížná.

Podle obžaloby Mazura způsobil několikamilionovou škodu a kromě jižních Čech prý sebral listiny také v Praze, Plzni, Benešově či Klatovech. Soud ale potrestal filatelistu jen za krádeže v Třeboni a Táboře, ke kterým se Mazura také přiznal. "Byly tam prostě pochybnosti o tom, jestli obžalovaný ty věci vůbec odcizil. Míra pravděpodobnosti někde byla větší, někde byla menší," řekl novinářům předseda senátu Vlastimil Sítař.

Do archivů chodil pod záminkou studia

Také podle Sítaře nebylo průkazné, že některé listiny nalezené u Mazury do archivů vůbec kdy patřily, ačkoli by pod ně místně spadaly. Obžalovaný je mohl získat například na dražbách či ze soukromých zdrojů. Soudce také naznačil, že mohly existovat i jiné "kanály", kudy listiny ven z archivů unikaly. "Mohou to zase být jen kanály podobné panu Mazurovi, naprosto vylučuji, že by to činili archiváři," řekl novinářům vedoucí 1. oddělení Odboru archivní správy a spisové služby Ministerstva vnitra ČR Vladimír Růžek.

Mazura do archivů chodil pod záminkou studia dokumentů. Při jedné z krádeží v Třeboni ho v květnu 2007 dopadla policie. Množství listin pak u něj policisté zadrželi při domovní prohlídce.

Studium listin v badatelnách bylo většinou založeno jen na důvěře. Kvůli Mazurově případu se ale podmínky pro badatele v archivech zpřísnily. "Musí se kontrolovat množství předkládaného materiálu a při odchodu se musí kontrolovat předávaný materiál," uvedl Růžek.

,

Nejlepší videa na Revue