Mapa Severního pólu, kterou policisté u zadrženého badatele našli

Mapa Severního pólu, kterou policisté u zadrženého badatele našli | foto: Policie ČR

Za krádež vzácných map dostal polský „badatel“ pět let vězení

  • 1
Okresní soud v Olomouci poslal na pět let do vězení Poláka , který v březnu z místní vědecké knihovny ukradl dvě vzácné historické mapy za 1,8 milionu korun. Vzácnější mapa světa od Petra Apiana z roku 1520 se dodnes nenašla.

Soud zároveň Piotra Stanislawa Perońa na osm let vyhostil z Česka a přikázal mu zaplatit knihovně škodu 1,2 milionu korun.

První mapu ukradl Polák tak, že si do knihovny přinesl kromě notebooku a sešitu s poznámkami i ostrý nůž. V nepozorované chvíli mapu z jednoho spisu vyřízl.

"Toho, že ve spisu chybí první vídeňské vydání mapy světa od Petra Apiana, si všimla naše pracovnice ještě tentýž den. Kontaktovali jsme proto policisty, kteří muže zatkli v pátek během krádeže další mapy," řekla ředitelka knihovny Hana Študentová.

Když Polák přišel do studovny a objednané knihy si vypůjčil, kriminalisté už na něj čekali poblíž. "Seděl na stejném místě jako předchozí den. Přibližně po devadesáti minutách vstal a pracovníkovi knihovny řekl, že odchází a vrátí se odpoledne," popsala mluvčí policie Jitka Dolejšová.

Prostudované knihy nechal na stole. Zaměstnanec knihovny je okamžitě prohlédl a zjistil, že ve svazku z roku 1599 někdo vytrhl vlepený originál mapy zobrazující severní pól a části pobřeží. Kriminalisté během bezpečnostní prohlídky u badatele našli nejen mapu ukrytou přímo na těle pod gumovým pásem, ale i nůž a žiletku.

Peroń pokus o krádež druhé mapy přiznal. "Je mi moc líto, že se to vůbec stalo. Udělal jsem životní chybu. První mapu jsem ale v životě neviděl," hájil se.

Předsedkyně senátu Markéta Langerová však označila jeho výpověď za účelovou. "Při výpovědi pracovníka vědecké knihovny se zcela podrobně vyjadřoval k popisu mapy, což zastavil až jeho obhájce. Pětiletý trest byl uložen vzhledem k vysoké společenské nebezpečnosti, výši škody a vzhledem k tomu, že se jednalo o významné kulturní historické památky," uvedla.

Podle státní zástupkyně Petry Brnčálové byl Peroń, který má trvalé bydliště v Kanadě, zřejmě součástí organizované skupiny. "Zajímal se o historii, mapy a atlasy. Věděl, jak s knihami zacházet, byl to zkušený profesionál, který do Olomouce přijel záměrně. Apianova mapa byla poté ihned odvezena k prodeji," řekla.

Podle znalce Petra Maška se na americkém trhu za podobné mapy platí v přepočtu čtyři až šest milionů korun. Na evropském jsou prý ceny nižší.

Peroń, jehož k soudu přivedla eskorta z vazební věznice a jemuž hrozilo až osm let vězení, se proti verdiktu na místě odvolal. Cizinec se přitom nedostal do střetu se zákonem poprvé. V Polsku byl stíhán za krádeže a podvody a v březnu měl zákaz zemi opustit s povinností hlásit se na policii.

, ,

Video