Skupina pracovala jako organizovaná mafie. Někteří obvinění zůstávají na ministerstvu obrany. Ilustrační foto

Skupina pracovala jako organizovaná mafie. Někteří obvinění zůstávají na ministerstvu obrany. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Za korupci na ministerstvu obrany padla další obvinění

  • 5
Šikovnou fintu, jak vydělat na opravách chátrajících kasáren, nabídla před časem úředníkům ministerstva obrany skupina podnikatelů. Vždy se předem dohodli, kdo zakázku vyhraje a kdo bude dělat jen "křoví" kvůli zdání veřejné soutěže. Předběžně si stanovili cenu stavby i výši úplatku.

"Z osmimilionové opravy ubytovny tak úředník ministerstva obrany dostal na ruku ,obvyklá' tři procenta - nejméně tedy 240 000 korun," vysvětluje vrchní komisařka Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Veronika Dumková.

Policie chystá další obvinění
V dosud nejrozsáhlejším korupčním skandálu na ministerstvu obrany policie nově obvinila dalších šest lidí. Celkem tak od března letošního roku stíhá za úplatky a zmanipulované zakázky na opravu armádních budov deset osob. Z toho dva ředitele Vojenských ubytovacích a stavebních správ (VUSS) - ty jsou součástí ministerstva obrany. - více zde

A kolik dalších lidí může být ještě obviněno? "V každém případě půjde o desítky. Ten čtvrtmilionový úplatek, o němž se zmínila komisařka Dumková, je jen taková ,drobnost'," říká českobudějovický státní zástupce Barnabáš Liška, jenž vyšetřování korupční kauzy kontroluje.

A jak taková korupce v nejvyšších patrech ministerstva obrany vypadá? Vysoký důstojník tohoto resortu to líčí následovně: "Ředitel sekce správy majetku si mne jednou zavolal a začal mlčky malovat tužkou šipky k názvům stavebních firem. Ptal jsem se ho, o co jde, a on jen stále mlčky maloval ty šipky. Pak mi ,ošipkované' seznamy předložil a já pochopil, že změnil pořadí firem z veřejné soutěže."

Když plukovník (nepřeje si z obavy o bezpečnost rodiny zveřejnit jméno) řediteli sekce namítl, že nevidí cestu, jak jeho návrh splnit, pokrčil ředitel rameny a "němou schůzku" rychle ukončil.

"Znovu něco podobného sice už nikdy nezkoušel, zato se mne ale do tří měsíců zbavil. Šlo to dost rychle. Na mé místo dosadil povolného úředníčka, který mu nedělal žádné problémy," popisuje plukovník letité praktiky na ministerstvu obrany.

Úplatek na displeji mobilu
Robert Bochníček, který v té době vedl pražskou pobočku VUSS, vzpomíná, jak reagoval jeden z šéfů stavební firmy, když Bochníček opravu kasáren zastavil, protože si spočítal, že je o 20 milionů předražená.

"Chvíli se se mnou jen tak bavil a pak mi nabídl úplatek. Na displeji mobilu vyťukal číslo 1 500 000 a pak zprávu smazal. Byl šikovný - žádné důkazy, které bych mohl předat policii," říká Bochníček.

Státní zástupce Liška nechtěl včera vzhledem k probíhajícímu vyšetřování metody korupčníků popisovat. Nicméně přiznal: "Máte hodně dobré informace. Přesně tak to v konkrétních případech probíhalo."

I když na korupčním skandálu pracuje od března celý tým kriminalistů, vyšetřování úředníků ministerstva obrany a s nimi spolčených stavebníků, majitelů úklidových a stravovacích služeb se zřejmě potáhne další měsíce. Žalobce Barnabáš Liška to zdůvodňuje rozsáhlostí i složitostí kauzy. Celá skupina totiž pracovala jako organizovaná mafie.

K vyšetřování korupce dal podnět někdejší ministr obrany Miroslav Kostelka: "Dostával jsem stále více náznaků o korupci, proto jsem vojenskému zpravodajství nařídil, aby to prověřili." Zpravodajci pak své poznatky předali policii, která zorganizovala letos v březnu zátah po celé republice.

Paradoxní je ovšem fakt, že někteří obvinění stále pracují na ministerstvu obrany. Jeho mluvčí Andrej Čírtek ale říká, že resort se snaží, aby odešli: "Je to složité. Pokud totiž nebudou odsouzeni, mohou nás zažalovat."

Způsoby mafie

Skupina podnikatelů se dohodla s úředníky ministerstva obrany na scénáři, podle nichž dostane zakázku vždy předem vybraná firma. Ty ostatní dělají "křoví", aby bylo zachováno zdání veřejné "soutěže". Postupně se tak všechny vystřídají - každý si tedy "lízne".

Součástí dohody byla i tři procenta úplatku z celkového objemu zakázky. Rovněž jazyk z odposlechů je podobný "kapříkovým" výrazům z fotbalové aféry, kdy byly peníze přezdívány jako kapři.

Video