Za kácení dal soud poprvé vězení

  • 28
Vsetín - Vůbec poprvé poslal soud nelegální těžaře za zničení přírody do vězení. Vsetínský soud zároveň řešil největší případ černého kácení stromů v České republice. "Je to první takto velký případ, který skončil odsouzením pachatelů. Tresty jsou u nižší hranice, protože jsem nechtěl, aby tento případ byl brán jako odstrašující příklad," uvedl soudce Radomír Koudela.

Organizátor těžby v lesích na Vsetínsku, Šumpersku a Opavsku stráví ve vězení tři a půl roku, další člen party pak tři roky. Třetí nepodmíněný trest dostal těžař, který způsobil menší škodu, ale zároveň si odpykával podmíněný trest za krádeže.

Další dva muže odsoudil vsetínský okresní soud na tři a dva roky podmíněně. Podle soudu pětičlenná skupina za dva roky vymýtila dvacet hektarů lesů.

Organizátorovi, který způsobil největší škodu, přes dvacet milionů korun, hrozilo až osm let vězení.

Do soudní síně přišel jen jeden z obžalovaných. Jejich advokáti po vyslechnutí rozsudku uvedli, že si nechávají lhůtu na možné odvolání. Stejně reagoval na rozhodnutí soudu i žalobce.

Obžalovaní počítali s pokutou
Obžalovaní se u soudu přiznali, že ve svých lesích káceli bez povolení. Počítali s tím, že můžou dostat za přestupek stotisícikorunovou pokutu. "S pokutou jsem počítal, ale nevěděl jsem, že jde o trestný čin," řekl jeden z obviněných, který v několika případech sehrál roli takzvaného bílého koně.

Muži většinou postupovali tak, že jeden z nich koupil jako fyzická osoba les, a ten pak někdo další bez povolení vytěžil.

"To je obvyklá metoda, jen s tím rozdílem, že většinou takzvaný bílý kůň nemá ponětí, do čeho tím, že koupí les, jde a co se s lesem stane. Nicméně obecně platí, že neznalost zákona neomlouvá," poznamenal státní zástupce Petr Bareš.

Po těžařích zůstaly holiny
Obžalovaní těžaři mají na svědomí likvidaci dvaceti hektarů lesů. Nejrozsáhlejší holiny vznikly po jejich těžbě ve Velkých Karlovicích, Malé Bystřici či Bohdíkově na Šumpersku, kde těžili v průběhu let 1997 až 1999.

Ačkoli těžili na vlastních pozemcích, dopustili se trestného činu ohrožení životního prostředí. Celková škoda, kterou podle znaleckých posudků způsobili na okolní přírodě, přesahuje závratných pětatřicet milionů korun.

Po jejich těžbě vznikaly totiž na místech bývalých zdravých lesů holiny, a okolí tak mohly ničit bořivé větry, polomy, eroze či kůrovec, který má v neuklizených zbytcích spadlého dřeva nejlepší podmínky k životu.

Zatím podnikatelé tohoto druhu vyvázli v dřívějších případech za nelegální kácení dřeva od soudu s podmíněnými tresty nebo s pokutou.

Jediný z pětice obžalovaných z ohrožování životního prostředí si přišel vyslechnout verdikt vsetínského okresního soudu. Roman P. (vlevo) se radí po vynesení rozsudku se svým advokátem o dalším postupu. Soud poslal tři muže do vězení, další dva (včetně Romana P.) odsoudil k podmíněným trestům odnětí svobody. Čtveřici obžalovaných zastupovali u soudu pouze obhájci. (18. března 2002)

Stanislav Křenek, vedoucí oddělení lesního hospodářství Okresního úřadu ve Vsetíně, ukazuje vykácený les poblíž Valašské Polanky, kde se nelegálně těžilo dřevo. Vsetínský soud za to poslal tři muže ze Vsetínska do vězení, další dva vyvázli s podmíněným trestem. (18. března 2002)

,

Video