Německý řád usiluje mimo jiné o vydání hradu Bouzov.

Německý řád usiluje mimo jiné o vydání hradu Bouzov. | foto: Radek Miča, MAFRA

Za Jurečkou byl exposlanec z řádu, který chce zpět od státu Bouzov

  • 101
U budoucího lidoveckého ministra zemědělství Mariana Jurečky, pod nějž spadá Státní pozemkový úřad rozhodující o církevních restitucích, se ve středu odpoledne objevil bývalý poslanec za KDU-ČSL Pavel Tollner. Ten se hlásí k Německému Řádu, jenž od státu žádá vydání tisíců hektarů lesů, ale i třeba hradu Bouzov nebo Lázní Karlova Studánka.

"Nemůžu a nechci," odpověděl Tollner na dotaz, kvůli čemu se za Jurečkou vypravil. Pak řekl, že je v Rakousku a zavěsil. Až později, poté co měl iDNES.cz šanci mluvit i se zástupcem Německého Řádu v Česku, se sám ozval a zdůrazňoval, že je jen řadovým členem a za Jurečkou se vypravil z jiných důvodů - kvůli záležitostem Povodí Moravy. "Nejsem teď členem žádné strany, byl jsem naposledy v TOP 09, ale odešel jsem," řekl Tollner.

Na to, že se muž, který byl až do roku 2001 poslancem za KDU-ČSL za nastupujícím ministrem zemědělství vypravil, přišel iDNES.cz náhodou. Tollner totiž k Jurečkovi zamířil vzápětí po rozhovoru, který Jurečka serveru iDNES.cz poskytl.

"Bavili jsme se o situaci v Povodí Moravy, rozhodně ne o vydávání majetku v rámci církevních restitucí. Navíc pana Tollnera ani zase tak moc neznám, on je už trochu jiná generace," uvedl ve čtvrtek Jurečka.

"Byl jsem přítomen rozhovoru Mariana Jurečky a Pavla Tollnera. Řeč byla o organizacích podřízených Ministerstvu zemědělství a pak o situaci v KDU-ČSL a trochu o historii ČSL. Mohu potvrdit, že o restitucích nepadlo slovo," sdělil iDNES.cz Jurečkův asistent Jan Čižinský.

Německý Řád, přesněji řečeno Řád bratří a sester německého Domu panny Marie v Jeruzalémě, usiluje podle schváleného zákona o církevních restitucích o 13,5 tisíce hektarů lesů, hrady Bouzov, Sovinec, zámek Bruntál i Lázně Karlova Studánka.

"Samozřejmě ho znám. Nemá právo za řád jednat. Naposledy jsem pana Tollnera viděl asi před půl rokem na bohoslužbě," řekl iDNES.cz sekretář velmistra Řádu pro Čechy, Moravu a Slezsko Robert Rác.

Uvedl, že Německý Řád podal celkem devět výzev ke státním institucím ohledně vydání majetku. "To vyřizují příslušné instituce. Památkový ústav, Lesy ČR, Státní pozemkový úřad a ty musí dodržet zákon. Pokud mají pochybnosti, rozhodne soud. Nic nevydá ani pan Jurečka, ani pan Herman z KDU-ČSL," uvedl Rác.

Řádu byl po válce zabaven majetek s odvoláním na dekrety tehdejšího prezidenta Edvarda Beneše. Nejvyšší správní soud ještě před 25. únorem 1948 vyhověl stížnosti Německého řádu a převzetí majetku ministerstvem zemědělství zrušil. Nález byl ještě potvrzen v prosinci 1948. Řád se o vydání majetku soudil po roce 1989. Nová naděje mu svitla po schválení církevních restitucí. Nyní počítá s pokračováním sporů, když stát jeho žádostem nevyhoví.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video